İLKADIM'DA TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK PROJE İMZALANDI

İLKADIM'DA TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK PROJE İMZALANDI

İlkadım’da “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” ve “Geleceğimize Sahip Çıkalım” projelerinin protokolleri imzalandı.

Samsun Valiliği himayesinde, İlkadım Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği  ile “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” ve “Geleceğimize Sahip Çıkalım” projelerinin protokol imza töreni yapıldı. Protokol töreni Samsun Valisi Osman Kaymak, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, okul müdürleri ile kurum çalışanlarının katılımı ile gerçekleşti.

İlkadım Belediyesi Ihlamur Kafede düzenlenen tören, hayata geçirilen iki proje hakkında sunum yapılmasıyla başladı. Sunumun ardından ise protokol üyelerince “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” ve “Geleceğimize Sahip Çıkalım” projelerinin protokol imzaları atıldı. “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” projesi Samsun genelinde 17 ilçede 450 okul gerçekleşirken “Geleceğimize Sahip Çıkalım” projesi İlkadım ve Atakum ilçesinde 100 okulda yapılacak.

TOK, “HER ANLAMLI PROJENİN ARKASINDA İLKADIM BELEDİYESİ VAR”

Göreve geldiğimiz andan itibaren sadece şehrimizde değil tüm ülkede ses getiren projelere imza attık diyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu tür projelere her daim destek oluyoruz. İlkadım ilçemizde 8 okulla başlayan daha sonrasında 31 okulla devam eden, şimdi de bütün İlkadım ve Atakum ilçemizdeki okullarımızla yapacağımız bu projenin çocuklarımızın bilinçlendirilmesi sayesinde çevremize sahip çıkma noktasında önemli bir proje olduğunu düşünüyorum hem sağlık hem de çevre bilinci açısından. Bir litre bitkisel atık yağın bir milyon litre suyu kirlettiğini hesaba katarsak çok önemli bir işe imza attığımızı ifade etmek istiyorum. Bu manada biz de Türkiye'ye örnek olan projeye imza attık. AYPİKUT dediğimiz bir aparat yaptık. Geçtiğimiz ay içerisinde bunun tanıtımını yaptık ve Türkiye'ye örnek olduk. Şu anda bütün parklarımızda ve muhtarlıklarımız önünde aynı aparat içerisinde bir tarafta atık pillerin atıldığı bir tarafta da atık yağların döküldüğü bir aparat yaptık ve bu örnek bir proje oldu. Geri dönüşüm sadece bugün için değil geleceğimizi güzelleştirmek için büyük öneme sahip bizlerde bu bilinçle konuya hassasiyetle yaklaşıyoruz. Dönüşümde yakalanan başarının dönüşü de ekonomiye büyük katkı sağlamak oluyor. Bu nedenle ülke ekonomimize katkı sağlayan her projede varız diyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYMAK, “ÇOK ANLAMLI BİR PROJEYE İMZA ATTIK”

Samsun Valisi Osman Kaymak ise projenin çok anlamlı olduğunu vurguladı. KETEM'lere vatandaşların yeteri kadar müracaat etmediğinin altını çizen Vali Kaymak, “Etrafımızda çok sayıda kanser hastalarına hepimiz şahit oluyoruz. Eşimiz, dostumuz, komşularımız zaman zaman bu hastalıktan muzdarip ve çaresiz haldeler. Uzmanlar, ‘erken teşhis büyük ihtimalle tedaviyi kolaylaştırıyor' diyor. O anlamda KETEM'lerin uğraşları çok anlamlı. Bu anlamdaki çalışmalarından dolayı KETEM'deki arkadaşlara ve sağlık müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Vatandaşlara ulaşma anlamında da milli eğitim üzerinden ulaşmaları çok anlamlı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” projesi altında 17 ilçeden seçilen 17 ilkokul öğrencisinin katkılarıyla kalın bağırsak kanseri taraması yaptıran kişilerin sayısını artırmaya yönelik olarak düzenlenen “Elliden Yetmişe” etkinliğinde dereceye giren öğrenci ve okul idarecilerine ödülleri verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.