İran'dan Açıklama: Ebubekir El- Bağdadi Öldürüldü

İran'dan Açıklama: Ebubekir El- Bağdadi Öldürüldü

İran’daki devrim muhafızları, Bağdadi’nin öldüğünün farklı kaynaklarla doğruladıklarını açıkladılar. Sputnik’te yer alan bir haberde Rusya’nın havaları saldırıları sonucunda Ebubekir El - Bağdadi’nin büyük...

İran’daki devrim muhafızları, Bağdadi’nin öldüğünün farklı kaynaklarla doğruladıklarını açıkladılar. Sputnik’te yer alan bir haberde Rusya’nın havaları saldırıları sonucunda Ebubekir El - Bağdadi’nin büyük bir ihtimalle ölmüş olabileceği, İranlı yetkililerce de doğrulandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda Yardımcı olarak görev yapan Oleg Sıromolotov, IŞİD terör örgütü lideri Ebubekir El - Bağdadi’nin geçen ay Rusya’nın gerçekleştirmiş olduğu hava saldırısı sırasında ölmüş olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylemişti. Bilindiği üzere bakan yardımcısı Sıromolotov, Rusya Savunma Bakanlığı’na göre, Rus Hava Kuvvetleri’nin Rakka’da düzenlemiş olduğu mayıs ayı sonundaki operasyonlarda IŞİD terör örgütü liderinin ölmüş olabileceğini açıklamıştı. Sıromolotov’a göre bu ölüm teröristler arasında paniğe ve korkuya yol açtı. Ayrıca bu gelişmenin teröristlerin dağılması açısından olumlu olabileceği düşüncesi de var. Bu gelişme İran devrim muhafızları tarafından da doğrulandı. Birkaç kaynaktan edindikleri bilgi dâhilinde bunu doğruladılar. İran dini lideri Ayetullah Hamaney’e bağlı devrim muhafızları özel operasyon birliğinde temsilci olan Ali Şirazi, Bağdadi’nin öldüğünden herhangi bir şüphelerinin olmadığını söyledi. Bu konuda en farklı açıklamayı Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri yaptı. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü olan Adrian Rankine-Galloway, Bağdadi’nin öldürüldüğüne ait iddialar üzerine, bu haberleri doğrulayabilecek herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Bağdadi’nin öldüğü konusundaki söylentilerin doğruluğu henüz ispatlanmış değil. Rusya ve İran’ın yapmış olduğu açıklamaların doğruluğunun ne olduğu önümüzdeki herhangi bir tarihte tam olarak netlik kazanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.