İstanbul'un enflasyonu belli oldu İTO verileri

İstanbul'un enflasyonu belli oldu İTO verileri

İTO verileri açıklandı İstanbul'un Nisan ayı enflasyonu belli oldu. İşte enflasyonda son durum...

İstanbul Ticaret Odası İTO tarafından hesaplanan Nisan ayı enflasyonu açıklandı. 3 Mayıs 2024 Cuma günü açıklanacak olan resmi enflasyon verisi öncesi söz konusu rakam öncü veri olması nedeniyle piyasa tarafından merakla bekleniyordu.

Daha öncede sık sık TÜİK, İTO ve ENAG rakamlarının farklı hesaplanması nedeniyle rakamlar tartışma konusu olurken beklenen ilk resmi veri olan İTO enflasyon raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre İstanbul'un enflasyonu Nisan ayında aylık yüzde 4,89 ve yıllık yüzde 78,81 olarak gerçekleşti.

İTO NİSAN 2024 ENFLASYON ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

2023 Nisan ayına göre 2024 Nisan ayında yaşanan fiyat değişimlerini gösteren bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksinde yüzde 78,81, Toptan Eşya Fiyatları İndeksinde ise yüzde 65,94 olarak gerçekleşti.

Nisan 2024'te Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Giyim Harcamaları grubunda yüzde 23,85, Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,30, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 4,88, Gıda Harcamalarında yüzde 4,84, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalarında yüzde 2,22, Konut Harcamalarında yüzde 1,45, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 0,88, Diğer Harcamalarda yüzde 0,03 artış izlendi.

Açıklanan rakamlar sonrasında gözler resmi enflasyon oranı için TÜİK'e çevrildi. Milyonlarca memur ve emeklinin Temmuz zammını hesaplamak için kullanılacak olan ilk 6 aylık enflasyon verisi toplamı için açıklanan Nisan ayı enflasyonu ile ilk 4 aylık enflasyon zammı kesinleşmiş olacak. TÜİK Nisan ayı enflasyonunu 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10:00'da ilan edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.