İzmir'deki Yangının Bilançosu Belli Oldu

İzmir'deki Yangının Bilançosu Belli Oldu

İzmir’in Menderes ilçesinde birkaç günden beri devam eden orman yangını büyük ölçüde kontrol altına alınmıştır. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’ in yaptığı açıklamaya göre Menderes ilçesinde başlayan yangının...

İzmir’in Menderes ilçesinde birkaç günden beri devam eden orman yangını büyük ölçüde kontrol altına alınmıştır. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’ in yaptığı açıklamaya göre Menderes ilçesinde başlayan yangının kimliği belirlenmeyen kişiler tarafından çıkartıldığının saptanmış olduğunu ifade etmiştir.

Çıkan yangına müdahale etmek için gündüz havadan ve karadan söndürme işlemi gerçekleştirilirken, hava karardıktan sonra karadan orman yangınını söndürme çalışmaları devam etmektedir. Söndürme işlemleri devam ederken havadan kurtarmak için görevli olan helikopterin düştüğü saptanmıştır. Düşen helikopterin içerisinde bulunan görevli kişilerin yaralandığı ve en yakın hastanelere kaldırıldığı, tedavilerinin devam ettiği bilinmektedir. Yapılan açıklamada helikopterin enkazının en kısa sürede bulunup, neden düştüğü konusunda araştırmaların başlayacağı bildirilmiştir. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’ in yaptığı açıklamalara göre İzmir’in Menderes ilçesinde çıkan yangının büyük çoğunluğunun kontrol altına alındığı ve yetkili, uzman kişilerce teknik olarak yangının daha kısa sürede söndürülmesi için gerekenin yapıldığını sözlerine eklemiştir. Oldukça az bir alanın risk teşkil ettiğini de belirtmiştir. Yanan alanın ne kadar büyüklükte olduğunun henüz tespit edilememiştir. Fakat yanan bütün orman alanlarının üstündeki ölmüş alanların temizlenip en geç bir yıl içerisinde yeniden ağaçlandırılacağını açıklamıştır. Temizleme anında ne kadar büyüklükteki ormanın yandığının tespit edilmesi mümkün olacaktır.

İzmir Menderes ilçesi Deli Ömer Köyü yakınlarında çıkan yangının, görgü tanıklarınca alınan ifadelerine göre inceleme başlatılmış olup, en kısa sürede söndürüleceği bildirilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.