Kadına Şiddet Son 10 Yılın Zirvesinde

Kadına Şiddet Son 10 Yılın Zirvesinde

Kadına şiddet ne kadar dile getirilip getirilmese de sık rastlanan üzücü vakaların başında gelen durumdur. Gerek dünyada gerek Türkiye’de yani bütün coğrafyaların vazgeçilmez sorunlarından biridir. Ve her geçen gün bu sorunlara...

Kadına şiddet ne kadar dile getirilip getirilmese de sık rastlanan üzücü vakaların başında gelen durumdur. Gerek dünyada gerek Türkiye’de yani bütün coğrafyaların vazgeçilmez sorunlarından biridir. Ve her geçen gün bu sorunlara ses vermedikçe, önüne geçilmedikçe duyarsız bir şekilde durumu izlemek, kabul edildiği müddetçe bu sorun her geçen gün daha da artan bir durum haline gelmektedir. Yaşlı-genç, küçük-büyük fark edilmeksizin tüm kadınların en korkulu rüyası haline gelmiştir. İşin en üzücü olayı ise kadınlar korktukları için ailevi baskınlıkların etkisiyle haykırıp sesini duyurmak yerine susmayı tercih kılmışlardır. Aslında acı çekerken bile susmaları gerektiği düşüncesi bile onlara ait değil, erkeğin vermiş olduğu bir karardır. Sadece kadın olmakla bitmiyor, o adı taşımak bile suçtur kadın için. Genel olarak kadın üzerindeki şiddet daha çok ekonomik yoksunluktan meydana gelmektedir. Bu da insanın içindeki vicdanı insani duygudan uzak olması bu durumu kadın üzerinde psikolojik ve fiziksel baskıya maruz bırakılmaktadır. Kadını yaşamdan soyutlayarak ve sadece erkeğin her buyruğunu yerine getirmekle mükellef kılmak, o erkeğin aciz olması gerçeğini bize göstermektedir.

Geçmişten günümüze bakıldığında kadına şiddet artık toplumun kültürüne yerleştirilmiş çok korkunç, üzücü ve sağlıktan medet ummayan bir olgu haline gelmiştir. Ve hala bu kültürünü sürdürmekte, ısrar etmekte kararlıdırlar. Ekonomik nedenden kaynaklanan sorunlar ise bu nedene bakarak hareket edildiğinde bir bireyin iyi bir yaşam sürmesi için maddiyat önemli bir etkendir. Bu da insanın yaşamını, refahını, istek ve arzularını, iyi bir gelecek sunması psikolojik açıdan daha iyi ve güzel sonuçlara ulaşmaktadır. Şayet bunların lehine bir durum sergilenirse ya da sebebiyet verirse aile içinde veya kendinize fiziksel şiddete kadar yol almaktadır. Psikolojik şiddet, eşini sağlıksız düşünüp ve iyi tercihler yapmasına engel olmaktadır. Böyle bir birey gerek toplum gerek kendi bireysel yaşantısında kendini hep dışlanılmış bir vaziyette görür. Psikolojik şiddette fiziksel şiddet kadar etkilidir. Çünkü hakaret ve argo yüklü kelimelerle kadının kişiliğini zedeleyici duruma getirilir. Kadın, hem fiziksel hem de psikolojik şiddeti bir arada yaşayarak çift hasar bırakmış olursunuz. Oysaki bunu hak edecek hiçbir şey yapmamıştır. Hatta erkeğin varoluş kaynağını benimseyen erkek, kadın olmazsa ben de olamam bilincini ben, benimsemiş olurdu.

Adı kadın olduğu için köle hayatı yaşamaya hüküm giymiş değeri biçilmeyen mücevherler var bu dünyada. En değerli altınlar da var okyanuslarda. Kıymet bilenin yanında güzeldir. Size bahşedilen bu mücevherlerin kıymetini bilerek hayatınıza anlam katabilirsiniz. Kadınlar var olduğu için insanlar var. İnsanlar kadınların kurmuş olduğu bir cumhuriyettir. Bu cumhuriyete sahip olmak yine siz erkeklerin elindedir. Kadının olmadığı bir hayatta hiçbir şey yoktur aslında. Onlar var olduğu için bizler varız onlar yoksa biz zaten hiç olmamışız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.