Kamu ve özel sektörde mesai saatlerinde yeni düzenlemeler geliyor Bakan Bilgin açıkladı

Kamu ve özel sektörde mesai saatlerinde yeni düzenlemeler geliyor Bakan Bilgin açıkladı

Türkiye'de Habertürk canlı yayınına katılan Vedat Bilgin gündemde dair önemli soruları yanıtladı.

Türkiye'de Habertürk canlı yayınına katılan Vedat Bilgin gündemde dair önemli soruları yanıtladı. Programda asgari ücretten memur aylıklarına ve emekli maaşlarından da EYT'ye kadar taşeron işçilerden belediye işçilerine birçok konuda önemli açıklamalara değinen Bakan Bilgin geçtiğimiz haftalarda gündeme düşen mesai saatleri ile ilgili de konuştu.

STAJ VE ÇIRAKLIK

Bakan EYT'de, "Stajyerlikte çıraklık okulları farklı. Sigortası ödenmişse sorun yok, o sayılıyor. Sağlık sigortası başka bir şey. Çırak okullarında mesleğe giriş, işe devamlılık gösteren iş ilişkisi ise onda reform yapılması lazım. Onun sisteme dahil edilmesi gerekir. Onunla ilgili çalışmayı bitirmedik. Çalışma bittiği zaman kamuoyuyla paylaşırım. Kısa süre içinde çalışma biter. SGK'ya yeni personel bakanlığın sitesinde aranan şartlar ilan edilecek" ifadelerini kullandı.

MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "EYT'de şu anda 1 milyonun çok üzerinde rakama çıktık. Bu ay sonuna biter diyordum. En fazla önümüzdeki ay biter. Hiçbir kayıp olmayacak" ifadelerini kullandı.

ÖZEL SEKTÖRE DE ZAM

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin kamu işçilerine yapılan maaş zammı ile asgari ücrete de yapılan zamma dair özel sektörün etkileneceğini ifade ederek, "Türkiye dolar üretemeyen bir ülke değil. İhracat yoluyla dolar üretiyor. Üretimini artırdıkça, sanayiye dayalı büyümesini yükselttikçe Türk ekonomisi kendi ihtiyacı olan doları üretebilecek bir ülkedir. Türkiye'nin petrolünü üretme imkanlarının arttığı, doğalgazını bularak devreye bağladığını dikkate aldığımızda ekonominin maliyet üzerindeki baskısının azalacağını söyleyebiliriz.

Türkiye bütün ekonomik şartlar karşısında özellikle çalışanlarını koruyan sosyal politikalar uyguladı. Ekonomi büyüdü. Enflasyon karşısında emekçilerini koruyan ücret politikalarını uygulamaya soktu. Asgari ücret yukarıdaki ücretleri de belirleyen etkisi vardır. Yukarıdakiler fazla artmıyor. O yukarıdakilerinin örgütsüzlüğünün sonucudur. Türkiye'nin takip ettiği politikalar büyüme, istihdam ve üretimi artırarak yürümesini sağlayan politikalardır. Konjonktürel sorunların aşılması öncelikli meseledir.

Her ekonomik büyüme, ekonomik konjonktürel durum yeni sorunlar ortaya çıkarabilir. Sosyal devlet, sosyal politikalarla çalışanların, emeklilerin durumunu korumaktır. Son olarak 700 küsur bin kamu işçisi ile toplu sözleşme yaptık. Bu çok önemli bir şey. Bu sözleşme özel sektördeki işçilere de model olarak yansıyor" dedi.

MESAİ SAATLERİNE DÜZENLEME

Kamu ve özel sektör mesaileri ile ilgili de Bakan Bilgin, "Ben onu daha önce söyledim. Ertesi gün çalışma gününü kaça düşürüyorsunuz? sorusu ile karşılaştım. İngiltere biliyorsunuz önce 6 saat sonra 5 saat pilot uygulamalar yaptı. İngiltere'de 5 saat ile ilgili çalışma neticelenmedi ama 6 saat neticelendi.

Türkiye'de bu konuda sektörel düzeyde farklılaştırarak bu çalışma sürelerindeki etkililiği ve verimliliği değerlendiren çalışmalar yapılması lazım. Ben buna acil ihtiyacımız olduğunu söyledim. Onun üzerine Çalışma Bakanı çalışma süreleri azalacak diye haberler çıktı. Ama bizim böyle bir hazırlığımız var. Bu çalışmayı yapalım. Hangi sektörlerde çalışma süreleri; Adam 8 saat çalışıyor ama verimliliği çok düşük. 5 saat çalışsa belki daha verimli olacak.

Bu konu ile ilgili hazırlığımız var. Ben OECD'de bir toplantıya katılmıştım. Hangi kadrolar ne zaman kaç saat çalışıyor tartışması vardı. Ben de demiştim: Türkiye'de 8 saat çalışma var ama dünyanın pekçok yerinde var. Avrupa'da biraz 7 saat uygulamaları var. Sektörel eksende bakmak lazım. Tüm sektörlerde emek verimliliği aynı değil.

İkincisi; Esnek çalışmaya geçildiği zamanlarda onun mutlaka sosyal güvenceye dayalı esnek çalışma olması lazım. Emeklilik ve sigortalılığı ortadan kaldıran bir düzenleme olmaması lazım" dedi.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.