Kamuda mesai saatleri SİL BAŞTAN değişiyor! Memurlar zil takıp oynayacak

Kamuda mesai saatleri SİL BAŞTAN değişiyor! Memurlar zil takıp oynayacak

Kamuda mesai saatleri son dakika açıklaması geldi. Mesai saatleri meclisten geçti mi, ne zaman değişecek, özel sektör resmi daireler mesai saatleri değişiyor mu?

Kamuda mesai saatleri SİL BAŞTAN değişiyor! Memurlar zil takıp oynayacak - Milyonlarca çalışanın beklemiş olduğu yeni mesai saatleri düzenlemesi için meclis sonunda beklenen ilk adımı attı.

Milyonlarca kişiyi etkileyecek olan yasa teklifi ile kamuda çalışma saatleri yeniden düzenlenecek. Haftalık çalışma saatleri kanun teklifinin yasalaşması durumunda haftalık 45 saatten 37,5 saate düşürülecek. Yani günlük çalışma saati 1,5 saat kısalmış olacak. Günlük çalışma saati 7,5 saat üzerinden hesaplanacak.

4857 SAYILI İŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1 - 22/5/20023 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 41 inci maddesinin 1 inci fıkrasının 2 nci ve 3 üncü cümleleri ile 3 üncü fıkrasının 1 inci cümlesinde geçen "kırkbeş" ibareleri "otuzyedibuçuk" ve 8 inci fıkrasında geçen "ikiyüzyetmiş" ibaresi "doksan" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 - 4857 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinin 4üncü fıkrasının (a) bendinde geçen "ondört" ibaresi "yirmi", (b) bendinde geçen "yirmi" ibaresi "yirmibeş", (c) bendinde geçen "yirmialtı" ibaresi "otuz" olarak, son cümlesinde geçen "dörder" ibaresi "beşer" olarak ve 5inci fıkrasında geçen "yirmi" ibaresi "yirmibeş" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 3 - 4857 sayılı Kanunun 63 üncü maddesi 1 inci fıkrasımn linçi cümlesinde geçen "kırkbeş" ibaresi "otuzyedibuçuk" olarak, 2 nci cümlesinde geçen "yedibuçuk" ibaresi, "yedi" olarak, "otuzyedibuçuk" ibaresi "otuzbeş" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 - Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

kanun-teklifi.jpg

KAMUDA MESAİ SAATLERİ SON DAKİKA! MEMURLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ DÜŞÜYOR MU, MEMURLAR KAÇTA İŞ BAŞI YAPACAK?

Ankara Milletvekili Umut Akdoğan tarafından meclise sunulan kanun teklifi kapsamında işçilerin haftalık çalışma saatlerinin düşürülmesi ile işçilere ödenen fazla çalışma ücretlerinin ve yıllık ücretli izin hakkının artırılması talep edildi.

Kanun teklifi kabul edilirse memurların günlük çalışma saatleri 7,5 saat olarak uygulanacak. Memurlar bir an önce düzenlemenin yasalaşmasını talep ederken gözler meclisten gelecek haberlerde olacak...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.