Kilim ve Halı Tarlaları

Kilim ve Halı Tarlaları

                                                                     ...

                                                                           

                Antalya’da her sene gerçekleşen halı ve kilimlerin serildiği tarlalar görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Birazı İran’dan olmak üzere ülkemizin çeşitli illerinden gelen yeni dokunmuş halı ve kilimler her sene yaz mevsiminde tarlalara yayılarak önce yıkama işlemi yapılıyor daha sonra da güneşe bırakılan halı ve kilimlerde bulunan kökboyanın renginin fazla olan kısmının akmasını ve renklerin daha yumuşak bir görünüm elde etmesi için boş tarlalara serilmektedir.

Çeşitli motifler içeren el emeği göz nuru kilim ve halılar güneşten yeteri kadar faydalanabilmeleri için belli saat aralıkları ile ters yüzleri çevrilmektedir. Hemen hemen her gün meteorolojiden gelen bilgilere göre halıları konumlandıran kişiler, yağmur bilgisi alması halinde, serili halde bulunan kilim ve halıları bir gün önceden toplayarak tarla yakınında bulunan depolara kaldırmaktadırlar. Yağmur dinip güneş çıktığı zaman aynı işlemleri tekrarlamaktadırlar. Kilim ve halının durumuna göre en az 10 günden başlamak üzere güneş yüzünü kaybedene kadar yani üç aylık süre içerisinde tarlada serili kalan kilim ve halılar bulunmaktadır.

Bu işin yöneticisi tarafından yapılan açıklamada kilim ve halıların tarlada serili olduğu zamanlar içerisinde herhangi bir hırsızlık olayının da görülmediğini sözlerine eklemiştir. Renklerinin daha güzel bir hale gelmesi için halı ve kilimlere uygulanan bu güneşleme işlemi aynı zamanda halı ve kilimler üzerinde bulunan zararlı bakterilerinde ölmesine neden olduğunu belirtmiştir. Bu tarihlerde yolu Antalya’ya düşen kişiler bu görsel şöleni izleme şansı bulmaktadırlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.