"KIRSALDAN KENTE BİZ ATAKUMUZ"

"KIRSALDAN KENTE BİZ ATAKUMUZ"

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci önderliğinde birçok önemli projenin adım adım hayata geçirildiği Atakum’da kırsal mahallelerde yaşayan yurttaşlara yönelik etkinlik programı başlatıldı. Atakumlulara iklim değişikliğinden...

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci önderliğinde birçok önemli projenin adım adım hayata geçirildiği Atakum’da kırsal mahallelerde yaşayan yurttaşlara yönelik etkinlik programı başlatıldı. Atakumlulara iklim değişikliğinden tarıma kadar birçok alanda önemli bilgilerin verileceği programlar serisinin ilki Kayagüney Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Atakum Kırsal Hizmetler Müdürlüğünde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Eylem Oktay Aktaş, projenin amacı ve belediyenin yürüttüğü kırsal kalkınma çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Aktaş, konuşmasında Kayagüney Mahallesi’nde yetiştirilen kestanenin çok önemli bir ürün olduğunu belirterek “Kayagüney Mahallesi’nin kestanesi çok meşhur ve lezzetli. Bu ürünü farklı çalışmalarla katma değerli ürünlere dönüştürebilmek daha da önemli. Çölyak denen bir hastalık var. Çölyak hastalarına buğday unundan yapılan ürünler alerji yapıyor. Bu ölüme kadar götürebiliyor. Kestane unu çok değerli. Kestane unundan bisküvi, ekmek gibi ürünler yapılabiliyor. Bu ürünler buğday ununu tüketemeyen insanlar için alternatif olarak tercih ettiği ürünlerden. Kestane konusunda bizimle iletişime geçerseniz Kayagüney’in kestanesini un haline getirip biz bunu daha değerli hale getirebilir ve bunu kooperatifimiz aracılığı ile de raflara koyabiliriz." diye konuştu.

Programda ayrıca Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İçişleri Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Kadın Destek Uygulamasını (KADES) ve Uyuma projesini Kayagüney Mahallesi sakinlerine tanıttı

ZENGİN İÇERİKLİ PROGRAM

Atakum Belediyesi Kırsal Hizmet Himetler Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Nilgün Erdem, atalık tohumlar hakkında önemli bilgiler verirken Veteriner Hekim Ali Kılıç da hayvancılık konusunda açıklamalarda bulundu. Veteriner Hekim Kılıç, Atakum Belediyesi ve Samsun Karadeniz Rotary Kulübü iş birliği hayata geçirilen “Jersey Projesi” ile ilgili yurttaşların sorularını da cevapladı.

Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerinden Berna Ataş kooperatifin çalışmalarını anlattığı sunumunda tarımla uğraşan yurttaşlarla yapılacak iş birliğinin önemine dikkat çekti. Mahalle sakinleri Atakum Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Özcan Çoluk’un yağmur suyu hasadı ile su tasarrufu konusundaki açıklamalarını dikkatle dinledi.

Atakum Belediyesi Sosyal ve Kültür Hizmetleri Müdürlüğü çalışanı Ecem Üner’in mahalle sakinlerine tek tek belediye çalışmalarını anlattığı programda OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinin yurttaşlarla yaptığı anket büyük ilgi gördü. Program sonunda yurttaşlara atalık tohum, öğrencilere de çocuk hikaye kitapları dağıtıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.