Kısmi emeklilik geliyor! 4500 gün prim toplayan emekli olacak!

Kısmi emeklilik geliyor! 4500 gün prim toplayan emekli olacak!

SGK’nın emeklilik sisteminde yeni değişiklikler yapılması için düğmeye basıldı. Getirilecek yeni model ile kısmi emeklilik için başvuru rekorları kırılacak. Kısmi emeklilik ile nasıl emekli olunacak?

SGK’nın emeklilik sistemi oldukça karmaşık olduğu için bazı sigorta kollarında haksız uygulamalar yapılabiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile sistem değişikliğine gidiyor. Bunun için bir süredir hazırlıklar sürerken kanuni düzenlemenin kısa bir süre içerisinde TBMM’de gündeme alınması bekleniyor.

BAĞKUR HAKSIZLIĞI SONA ERECEK!

Bağkur üzerinden sigortalı olan vatandaşlar oldukça zor koşullarda emekli olma imkanı elde edebiliyorlar. Bu kişiler 9000 prim günü toplamaları halinde yaş şartı ile emekli olabiliyorlar. SSK’lılar ise aynı yaş şartı ile sadece 7200 prim günü ile emeklilik hakkı elde ediyorlar. Yapılacak olan düzenleme ile beraber Bağkur için de emeklilik prim gün şartı 7200 güne düşürülecek. Böylece emeklilik sisteminde birlik de kurulmuş olacak.

KISMİ EMEKLİLİK KARARI!

Kısmi emeklilik şu anda da kullanılabilen bir emeklilik türüdür. Bu emeklilik türünün amacı yaş şartını doldurmasına rağmen emekli olacak primleri toplayamayan sigortalıları emekli edebilmektir. Bunun için de belirli bir prim şartı isteniyor ama normal prim şartından daha düşük oluyor. SSK’lılar 4500 gün ile kısmi emeklilik hakkı elde ediyorlar. Bağkur’lular ise 5400 prim günü şartına tabiler. Yapılacak yasal düzenleme ile bu şart Bağkur’lular için de 4500 prim gününe düşürülecek.

BAĞKUR’LULAR TERCİH EDECEKLER

Bağkur’lular yapılacak yasal düzenleme ile 7200 prim gün şartı ile karşılaşacaklar. Ancak emeklilik yaşında herhangi bir indirim olmayacak. Kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilecekler. Bu durumda ise kısmi emeklilik Bağkur için çok daha avantajlı olacak. Bağkur’lu bir küçük esnaf bugün emekli olduğunda alacağı maaş en düşük emekli maaşı olan 10.000 TL olabiliyor. Bu vatandaş kısmi emeklilik yolunu denese aynı yaş şartı ile yine emekli olup aynı maaşı alabilecek. Üstelik 2700 gün daha fazla prim ödemesi yapmadan bu imkan elde edilecek. Dolayısıyla Bağkur için en mantıklı olan 4500 günü doldurup kısmi emeklilik için yaşlı beklemek olacağı için bu yol daha fazla tercih edilecek ve bugünün tutarları ile yaklaşık 400.000 TL daha az prim ödemesi yapılmış olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.