Kurban fiyatlarında 2023 yılında şok artış! Yüzde 150 zam uygulandı

Kurban fiyatlarında 2023 yılında şok artış! Yüzde 150 zam uygulandı

Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşların gündemi artan kurbanlık fiyatları oldu. Peki, 2023 yılında kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte kurban kesecek kişiler piyasa değerlendirmesi yapmaya başladı. Bayrama iki gün kalmasıyla birlikte dana, tosun, koç ve koyun fiyatları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Buna ek olarak Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da vekaletle kurban kesim bedellerine dair bir açıklama yaptı. İşte 2023 kurbanlık fiyatlarına dair detaylı bilgiler...

Kurban Bayramı 2023 yılında 28 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasına denk geliyor. Bayramda maddi güce sahip Müslümanlar dini ibadetlerini yerini getirecekler. Kurbanlıklar bayramın ilk gününden son gününe kadar kesilebilecek. Bayrama sayılı günler kala vatandaşlar kurban piyasasını araştırmaya başladı fakat bu sene ki kurban fiyatları cep yakacak gibi gözüküyor.

VEKALETLİ KURBAN KESİM ÜCRETİ BELLİ OLDU
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı'nın 2023 yılı vekaletle kurban kesim organizasyonuna dair sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Erbaş, "Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini yurt içinde 5 bin 950 TL, yurt dışında ise 2 bin 750 TL olarak belirledik. Bağışlarınızı başta deprem bölgesi olmak üzere tüm ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyoruz" kullandı. Böylelikle geçen seneye göre vekaletli kurban kesim ücretlerinde yüzde 150 am uygulanmış oldu.

2023 KURBANLIK FİYATLARI
Bu sene, geçen seneki kurban fiyatlarına göre 100 bin liralık bir artış yaşandı. Canlı kurbanlığın kilogram fiyatı 2022 yılında 165 TL iken 2023 yılında bu fiyat 165 TL oldu.
Her sene olduğu gibi bu sene de kurbanlık hayvanın cinsi ve kilosuna göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor.300 kiloluk büyükbaş olarak geçen bir dana ortalama 50 bin TL'den. 800 kiloluk bir sana ise 150 bin TL'den satışa çıkarılmış durumda. Geçen seneye göre büyük fiyat artışı gözlenen kurbanlıklara baktığımızda geçen sene 45 bin liradan satılan bir büyükbaş hayvan bu sene 150 bin TL'den satılıyor.

FİYATLARDA YÜZDE 150 ARTIŞ!

Ankara Kırmızı Et Birliği Başkanı Sedat Akbulut, kurbanlık fiyatlarıyla ilgili olarak "Geçen yıla göre kurbanlık satış fiyatları yüzde 150 oranında arttı. Geçen sene canlı kurbanlığın kilogramı 65 TL civarındaydı. Bu sene ortalama 165 TL diyebiliriz. Canlı hayvan materyalindeki azalmadan ötürü fiyat artışları, geçen seneye göre kurbancılarımızın maliyeti yüzde 140 civarında arttı" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.