Kurbanlık fiyatları açıklandı! 2023 Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık ne kadar?

Kurbanlık fiyatları açıklandı! 2023 Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık ne kadar?

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, minimum kurbanlık fiyatlarını açıkladı. 2023'te küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklar ne kadar?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, Türkiye genelindeki küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısı ile fiyatları merak konusu oldu. Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı'nda 1 milyona yakın büyükbaş ve 22 milyon civarında küçükbaş hayvanın satıldığı biliniyor.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, 2023 yılı kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan oranını değerlendirdi ve hayvan sayısının yeterli düzeyde olduğunu belirtti. Türkiye genelinde 20 milyon büyükbaş ve 64 milyon küçükbaş hayvanın bulunduğunu ifade eden Yardımcı, aynı zamanda et fiyatlarına da dikkat çekti. Başkan Yardımcı, fiyatların normal seviyelerde olduğunu vurgulayarak, canlı kilo fiyatının küçükbaş için 140-160 TL arasında, büyükbaş için ise 150-160 TL arasında değiştiğini söyledi.

Yardımcı, "Fiyatlar biraz geçen seneyi aratıyor. Yem ve besicilik maliyetlerinden dolayı fiyatlar arttı, ancak anormal değil. Geçen sene ete hiç zam olmadı. Daha yeni yüzde 100 zam geldi. Piyasada canlı küçükbaş 140-160 TL arası, büyükbaş 150-160 TL arasında." şeklinde konuştu.

Minimum Fiyatlar Açıklandı

Kilogram fiyatlarının yanı sıra, vatandaşların kurbanlık hayvan satın alabilmek için çıkacak asgari rakamı da açıklayan Yardımcı, kurban pazarlarının yakın zamanda kurulmaya başlayacağını belirtti. Koç almak isteyenlerin en kötü şartlarda 7-8 bin TL, büyükbaş hisse fiyatının ise asgari olarak 12-15 bin TL arasında değiştiğini ifade etti. Büyükbaş kurbanlıkların 7 hisse olduğunu düşünerek bir büyükbaş kurbanlığın bu yıl en az 84 bin TL olduğunu söyledi.

Osman Yardımcı, et fiyatlarının piyasa koşullarına göre normal olduğunu ve Kurban Bayramı öncesinde yapılan spekülasyonlara vatandaşların inanmaması gerektiğini vurguladı. Aile işletmelerinin desteklenmesiyle bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini belirten Yardımcı, Avrupa'da aile işletmelerinin desteklendiğine dikkat çekerek, hükümetin bu yöntemi en hızlı şekilde desteklemesi gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.