"MİKRO MİLLİYETÇİLİK DEĞİL MAKRO KARDEŞLİK"...

"MİKRO MİLLİYETÇİLİK DEĞİL MAKRO KARDEŞLİK"...

Çarşambalılar Derneği tarafından gerçekleştirilen kongreye katılan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok; "Ortak paydamız Samsun için Samsunluluk ruhu ile çalışıyoruz" dedi.

Hemşehri derneklerine verdiği öneme dikkat çeken İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Çarşambalılar Derneği tarafından gerçekleştirilen kongreye katıldı. AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, 20. Dönem Samsun Milletvekili Cemal Alişan, Samsun Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, Çarşamba Ticaret Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, Çarşambalılar Derneği eski Başkanı Selçuk Dündar, İşadamları, Oda ve dernek temsilcileri ile dernek üyelerinin katıldığı kongrede Çarşambalılar Derneği Başkanlığına Sadettin Sarıoğlu yeniden seçildi.

BAŞKAN TOK'DAN HEMŞEHRİ DERNEKLERİNE BİRLİKTELİK ÇAĞRISI

Hemşehri derneklerine her zaman büyük önem verdiğini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok; "Hemşehri dernekleri farklı kültürlerin yaşatılmasına sağladığı katkının yanında birlikteliği güçlendirecek önemli kurumlardan biridir. Şehrimizde birlikte uyum içerisinde yaşadığımız tüm vatandaşlarımızla kültür ve geleneklerimizi bir birimize aktararak ortak paydamız olan Samsunluluk çerçevesi içerisinde buluşmalıyız. Bu görev tüm hemşehri derneklerinin asli görevi olmalıdır. Bu bilinç ile İlkadım Belediyesi olarak bizlerde hemşehri derneklerimizle her zaman iç içe olduk. Vatandaşlarımızın taleplerinin iletilmesinde ve ortak akıl ile yürüttüğümüz hizmetlerimizde hemşehri dernekleri en büyük paydaşlarımızdan oldu. Bundan sonraki süreçte de bu bağı güçlendirerek sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"HEMŞEHRİLİK BİRLİĞİMİZİ PEKİŞTİRİYOR"

Samsun’un birçok ilden göç alması ve Karadeniz’de bir merkez konumunda olmasının avantaj yaratacak bir durum olduğunu belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Samsun birçok ilden göç alan bir şehir ve en yoğun nüfusun yaşadığı ilçe olan İlkadım İlçemiz de dolayısıyla yoğun göç almış bir ilçe. Hemşehrileri İlkadım'ın zenginliği olarak görüyoruz. Tam da bu noktada biz yöneticiler ve hemşeri derneklerinin en önemli sorumluluğu mikro milliyetçiliğe izin vermeden tüm vatandaşlarımızı Samsunlu olma bilinciyle donatarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirmektir. Böylelikle mikro milliyetçiliğin yerine makro kardeşliği koyarak daha yaşanabilir bir şehri birlikte inşa etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

YILMAZ; "BİRLİK İÇİN DERNEKLERE İHTİYACIMIZ VAR"

Kongre sonrası yeniden dernek başkanlığına seçilen Sadettin Sarıoğlu katılımcılara ve dernek üyelerine teşekkür ederek yeni dönemde de azimle çalışacağını söylerken ardından söz alan AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz; "Hemşehri dernekleri aynı şehirde yaşayan hemşehrileri bir araya getirmesinin yanı sıra aidiyet duygusu, birlik ruhunu ve dayanışma kültürünü geliştiren önemli kurumlardır. Bu birlikteliğe çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Buna örnek olarak büyük şair Yunus Emre'nin bir sözünü söylemek istiyorum. Yerden göğe küpleri dizseler, küpleri bir birine bend etseler, sonra aralarından birini çekseler, sonra seyreyle sen gümbürtüyü. İşte hemşehrilik, birlik ve beraberlik de böyledir. Bu küpleri gümbürtüsünü önlemek için bugün burada bir aradayız. Derneklere bu nedenle ihtiyacımız var" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.