ÖMÜRLÜK YATIRIMLAR

ÖMÜRLÜK YATIRIMLAR

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 46 mahallenin içme suyu sorununu çözmek için yoğun mesai harcıyor. 82 milyon TL’ye mal olacak altyapı çalışması kapsamında Atakum, İlkadım ve Kavak’ta 130 kilometre uzunluğunda şebeke hattı...

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 46 mahallenin içme suyu sorununu çözmek için yoğun mesai harcıyor. 82 milyon TL’ye mal olacak altyapı çalışması kapsamında Atakum, İlkadım ve Kavak’ta 130 kilometre uzunluğunda şebeke hattı döşeyen SASKİ, yatırımın yüzde 44’ünü tamamladı. Mahallelerde büyük sevinç yaşanırken, muhtarlar sevinçlerini “Büyükşehir ömürlük ve çok büyük yatırımlar yapıyor” diyerek paylaştı.

İl genelinde kırsal mahalleleri kesintisiz suya kavuşturmak ve su sorunu yaşayan tek bir hane bırakmamak için 17 ilçede yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü, yatırımlarını sürdürüyor. Kalıcı projelere imza atan SASKİ, 9’u Atakum, 3’ü İlkadım ve 34’ü ise Kavak’ta olmak üzere toplam 46 mahallenin içme suyu sorununu ortadan kaldıracak.

Çalışmaların yoğun olarak devam ettiği Kavak İçme Suyu Projesi, Kavak ilçesinin Ağcakise, Ahurlu, Alaçam, Alagömlek, Atayurt, Azaklı, Başalan, Bayındır, Bayraklı, Bekdemir, Belalan, Beyköy, Çakallı, Çiğdem, Değirmencili, Divanbaşı, Duman, Emirli, Karacalar, Karantu, Karapınar, Karayusuflu, Karlı, Kayaköy, Kazancı, Kethüda, Köseli, Mahmutbeyli, Saraykent, Susuz, Tabaklı, Tepecik, Toptepe ve Yukarı Çarıklıbaşı, Atakum ilçesinin Akalan, Ayvalı, Aslandamı, Elmaçukuru, Erikli, Güneyköy, Kabadüz, Kasnakçı Mermer ve Şenyurt ile İlkadım ilçesinin Bilmece, Çanakçı ve Çelikalan mahallelerini kapsayacak.

Toplamda 130 kilometre uzunluğunda şebeke hattı döşeyecek SASKİ, 8 adet içme suyu deposu, 5 adet içme suyu terfi binası inşa ederek, enerji hatları, trafo ve içme suyu pompaları yerleştirecek.

MUSTAFA DEMİR’E TEŞEKKÜR

Projenin 56 kilometrelik kısmını tamamlayan SASKİ ekiplerinin yatırımlarını takip eden mahalle halkı, kesintisiz içme suyuna kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Su ihtiyacını Büyükşehir Belediyesi’ne ait tankerlerle taşınan suyla gidermeye çalıştıklarını anlatan Kavak Kayaköy Mahalle Muhtarı Mehmet Güngör, “Su sıkıntısı, çevre mahallelerde olduğu gibi bizde de var. Çünkü kuraklık var. Geçen yıl mahallelerin tamamına su taşındı. 10 ton su mahallemizin iki saatlik ihtiyacını karşıladı. Ama taşıma suyla değirmen döndürmek çare değildi. Bu tarz büyük yatırımlara ihtiyaç vardı. Akabinde de zaten SASKİ projenin startını verdi. Yer altına şebeke boruları döşeniyor. Yakın gelecekte tüm mahallelerimizin su problemi çözülecek. Su sorunumuzu çözen, bu proje ile destekleyen Başkanımız Mustafa Demir ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

MAHALLENİN NÜFUSUNU ARTIRACAK

Yenilenen su depoları sayesinde sağlıklı ve hijyenik içme suyuna kavuştuklarını dile getiren Köseli Mahallesi Muhtarı Mehmet Çuğu ise, “İçme suyu konusunda sorunlarımız vardı. Depolarımız eski ve iyi değildi. İki tane su deposu yapıldı. Bunlar sayesinde artık temiz su içiyoruz. Kendi mahallemizin suyunun bir kısmı arıtma tesisinden bir kısmı da depolarımızdan geliyor. Buradan 5 mahalleye su veriyoruz. Ülkemizin ekonomik sıkıntısı sürerken çok büyük iş. Hizmet ne kadar fazla olursa şehirden köye göç o kadar artıyor. Çok güzel ve ömürlük bir yatırım oldu. Emeği geçen herkese ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza emeklerinden dolayı teşekkür ederim“ diye konuştu.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Mahalle halkından Murat Çuğu da, “Daha önce çok kötü olan su sistemimiz vardı. Yapılan yatırımlarla bayağı iyi duruma geldi. Yeni depolarımız sayesinde sağlıklı su kullanıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin su ve yol çalışmalarından ve yatırımlarından çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.