Seçim sonuçlandı sıra asgari ücrette! Heyecanlandıran tarih verildi asgari ücreti o tarih belirleyecek

Seçim sonuçlandı sıra asgari ücrette! Heyecanlandıran tarih verildi asgari ücreti o tarih belirleyecek

Asgari ücretle ilgili olarak önce seçim sonuçlarının belli olması beklenirken şimdi bir kritik tarih daha önümüze çıktı.

Milyonlarca asgari ücretli vatandaş Temmuz ayında açıklanması beklenen asgari ücret zammını merak ederken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlanması ile birlikte asgari ücret yeniden gündeme geldi. Asgari ücretin ne kadar olacağı vatandaşlar açısından büyük bir önem taşırken arama motorları üzerinden ''Asgari ücret ne kadar, kaç TL olacak?'' sorusu araştırılmaya devam ediliyor.

Asgari ücretle ilgili olarak önce seçim sonuçlarının belli olması beklenirken şimdi bir kritik tarih daha önümüze çıktı. ilk etapta Kabine’nin kurulmasının beklendiği 2 Haziran tarihi büyük bir önem taşırken bu Kabine'de alınacak her türlü karar merak ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından saha araştırmaları devam ederken Refah payı ile iki rakam öne çıkarken, yeni asgari ücrette komisyonun masasında alt sınır olarak dikkate alınacak iki kriter belli oldu. Detaylar milyonlarca asgari ücretli çalışan tarafından merak edilirken detaylar belli.

Asgari ücrete uygulanacak ara zamla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan net şekilde Temmuz ayını işaret etmiş ve öncesinde açıklanmayacağının da altı çizilmişti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücret zammı için yeniden toplanacakken gözler Ankara'ya döndü. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 5'er kişilik ekipler şeklide toplamda 15 kişi olacak şekilde işçi, işveren ve hükümetten oluşurken 3 veya 4 toplantı sonrası yeni asgari ücret belli olmuş olacak.

ASGARİ ÜCRETE ZAM NE KADAR GELECEK?

Temmuz ayı için alınacak asgari ücret kararı öncesi çalışanların gelirlerini artırıcı uygulamaların hayata geçirileceği belirtildi. 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 20-23 arasın da olmasının beklendiği açıklanırken 5 Haziran tarihinde TÜİK'in Mayıs ayı enflasyon oranı da netlik kazanmış olacak. Asgari ücret için masaya yatırılan formüller ise şu şekilde yer alıyor;

  • yüzde 30 zam yapılması durumunda net ücret 11.058 TL brüt ücret ise 13.010 TL
  • yüzde 35 zam yapılması durumunda ise net ücret 11.475 TL brüt ücret ise 13.500 TL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.