SGK uzmanı duyurdu! Yeni dönem 1 Temmuz’da başlıyor

SGK uzmanı duyurdu! Yeni dönem 1 Temmuz’da başlıyor

SGK uzmanından önemli bir açıklama geldi. Aktarılan son habere göre bireysel emeklilik sisteminden çıkışların engellemek için yeni düzenlemeler yapılıyor. Bireysel kısmi ödeme dönemi 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak. İşte detaylar..

Konuya ilişkin açıklama Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Türkiye Gazetesi Yazarı İsa Karakaş tarafından geldi. Karakaş, yaptığı açıklamasında BES’teki yeni sistemin detaylarını aktardı. İşte merak edilenler..

YÜZDE 75’İ BES’TEN ÇIKTI

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren haberin detayları belli oldu. Buna göre BES’te kısmi ödeme dönemi 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak. Şu anda yayımlanan karara göre BES’ten isteyen herkes çıkabiliyor. Anlık para ihtiyacı sebebi ile pek çok kişi şu anda BES’ten çıkıyor. Özellikle doğum, evlilik ya da askerlik sebebi ile BES’ten çıkanların sayısının yüzde 75’i bulduğu biliniyor.

Hükümet, şu anda BES’te çıkmayı engelleyebilmek adına yeni düzenlemeleri devreye sokacak. 1 Temmuz tarihinden itibaren yeni düzenlemenin yürürlüğe gireceği biliniyor.

SGK UZMANI DETAYLARI AKTARDI

Buna göre SGK Uzmanı Karakaş, BES’te yeni dönemin detaylarını tek tek duyurdu. BES’te kısmi çekiş hakkı yüzde 30 devlet katkısı ve 45 yaş üstü vatandaşların otomatik katılım sistemine dahil olma hakkı gibi çeşitli avantaj imkanlarının sunulması aslında sistemi cazip kılıyor.

1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN BAŞVIRI YAPILABİLECEK

Aktarılan kararın detaylarına göre kısmen başvuru imkanına sahip olan durumlara sahip olan katılımcılar BES şirketlerinin internet web sitesinde yer alan matbu “Kısmen Ödeme Talep Formu ve Taahhütname” ile birlikte 1 Temmuz tarihinden itibaren başvurularını yapabilecek. Şirketler, başvuruların olumlu olması halinde ödemeleri direkt olarak yapabilecek.

Kısmen ödeme alma durumları eğitim, evlilik, konut alımı, doğal afet hali gibi durumlar için geçerli olacak. En az 5 yıl boyunca kısmen ödeme hakkını kullanmaması vatandaşlar tarafından kullanılabilecek. En az 5 katı kadar katkı payı ödeyenler başvurularını yapabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.