Sınav sisteminde köklü değişiklik! Bu iki sınav artık internetten yapılacak: ÖSYM duyurdu

Sınav sisteminde köklü değişiklik! Bu iki sınav artık internetten yapılacak: ÖSYM duyurdu

ÖSYM adaylarına yeni haber geldi! O sınavlar da elektronik olacak! Tüm detaylar haberimizde.

ÖSYM sınavları elektronik ortama taşımaya hazırlanıyor! Köklü bir değişiklik geldi! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ÖSYM O SINAVLARI DİJİTALE TAŞIYOR

ÖSYM tarafından yapılan son açıklamalara göre elektronik sınav uygulamaları kapsamında sağlık alanıyla ilgili iki yeni sınav daha eklendi. ÖSYM Başkanı Ersoy konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı; 'Dijitalleşen dünyaya uyum sağlamamız gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi liderliğinde en büyük hedefimiz ÖSYM'nin en kısa sürede dijital dönüşümünü tamamlamış olması. Dijitalleşme sonrasında yapay zekanın işin içine katıldığı anlarda sistemlerimizi daha verimli şekilde sunacağız. Bu planlar kapsamında ÖSYM dijitalleşmesi tamamlanmış olacak. 

ösym bu sınavları elektronik ortamda yapacak

ÖSYM 49 senelik geleneğinde şimdiye kadar yabancı dil sınavları dışında herhangi bir elektronik sınav yapılmadı. Önümüzdeki süreçte elektronik sınavlara yenileri eklenecek. Sağlık alanında yürüttüğümüz STS Eczacılık ve EUS sınavları 15 Ekim tarihi itibariyle elektronik olarak yapılacak. Öncelik olarak aday sayısının az olduğu sınavları bu şekilde yapmak istiyoruz. Yani kapasite ve kabiliyetimiz güncellenip zenginleşerek 2026 senesinde 100 bin adayın aynı anda elektronik ortamda sınava girdiği bir sürece de hazırlık yapıyoruz. Aday sayısı yüksek olan YKS, KPSS, MSÜ gibi sınavların elektronik ortamda yapılması mümkün değil.' 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.