Soğuk hava Türkiye'yi sardı kalorifer yakan yakmayan herkesin cebi yanacak! Cezası resmen açıklandı sakın yapmayın

Soğuk hava Türkiye'yi sardı kalorifer yakan yakmayan herkesin cebi yanacak! Cezası resmen açıklandı sakın yapmayın

Ocak ayının ikinci haftası ile beraber Meteoroloji Genel Müdürlüğünden soğuk havaların başlayacağı uyarısı yapıldı. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşmesinin ardından kalorifer yakan yakmayan herkesi ilgilendiren bir açıklamaya yer verildi.

Hava durumuna ait haftalık tahminler Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından açıklanıyor. MGM tarafından açıklanan veriler vatandaşların gündeminde yer alırken son günlerde hava sıcaklıkları da hissedilir derecede düştü. Hava sıcaklıklarının düşmesi ile beraber vatandaşlar da kombilerinin sıcaklık ayarını yükseltirken artan fatura maliyetleri de şimdiden düşündürmeye başladı.

Hava sıcaklıklarının düşmesi ve kaloriferlerin açılmasının ardından uzmanlardan da uyarılar gelmeye başladı. Artan maliyetler ya da farklı nedenlerle kaloriferini açmayanlar için ceza açıklanırken özellikle apartmanda yaşayanları ilgilendiren karar belli oldu. Kombiyi daha az yakan ya da hiç yakmayanlar arasında çeşitli tartışmalar devam ederken buna son verecek bir karar daha açıklandı.

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU DAVA EDİLEBİLİYOR

Kış şartlarının ağırlaşması ile beraber apartmanlarda kombi sorunu yeniden gündeme geldi. Apartman sakinleri arasında 'ev ısınmıyor' tartışmaları alevlenirken uzmanlardan yeni bir açıklama geldi. Kat maliklerinden birinin kombisini yakmaması bir diğer kat malikinin evinin ısınmamasına neden oluyorsa burada hukukun devreye girdiği belirtildi.

soguk-hava-turkiyeyi-sardi-kalorifer-yakan-yakmayan-herkesin-cebi-yanacak-cezasi-resmen-aciklandi-sakin-yapmay.jpg

Uzmanlar kendisi kombi yakmadığı halde alt ya da üst kat komşusunun yaktığı kombi sayesinde ısınan kat malikinin dürüstlük kurallarına aykırı davrandığını belirtiyor. Bu çerçevede uzmanlar tarafından yapılan açıklamada "Kaloriferi yakmayan kişi, komşusunun daha fazla yakmasına sebebiyet veriyor. Bu kişi, Kat Mülkiyeti Kanunu açısından komşuluk ilişkileri bakımından komşularına zarar veriyor duruma düşüyor. Kaloriferi yakan komşu, ana taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebiliyor" ifadelerine yer verdi. Bu kapsamda mağdur kat malikinin Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapabileceği bildirildi.

KOMBİ YAKMAMAK SUÇ MU?

Mahkemeye başvurarak kombisini yakmayan komşusu yüzünden ısınma giderinin arttığını belirterek şikayette bulunan kat malikinin haklı bulunduğunu aktaran uzmanlar bu durumda komşusunu mağdur eden diğer kat malikine ceza kesildiğini duyurdu. Yapılacak olan duruşma sonucunda normalde bin lira doğalgaz ödeyen ancak alt ya da üst komşusunun kombisini açmaması nedeni ile faturası yükselerek bin 500 lira ödeyen kat malikinin bu zararının ödenmesine karar verildiği bildirildi. Söz konusu durumda mahkemenin mağdur olan tarafında yer aldığı bildirilirken bu tarz mahkemelerin görülme sıklığının da arttığı öğrenildi.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.