Sosyal yardım ödemesi alanlar dikkat! Kimlik sonuna göre dev zam geldi işte yeni tutar

Sosyal yardım ödemesi alanlar dikkat! Kimlik sonuna göre dev zam geldi işte yeni tutar

Türkiye'de sosyal yardım ödemelerinden faydalanana vatandaşlar için kimlik sonuna göre de dev zam geldiği belirtildi.

Türkiye'de sosyal yardım ödemelerinden faydalanana vatandaşlar için kimlik sonuna göre de dev zam geldiği belirtildi. Sosyal yardım ödemesi alan vatandaşlar bu süreçte son dakika açıklamalarını takip ederken Bakan Derya Yanık'ta bu yıl sosyal hizmetlere ve yardımlara da dair kapasite ve hizmetleri iyileştirmeye, yeni hizmet modelleri ve alanları da geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı.

Temmuz ayında da birçok kalemde maaşlar güncellenecek. Yeni ödeme tutarları merak edilirken hesaplama ve güncel rakamlar da netleşiyor. Sosyal yardım ödemesi alan vatandaşları da bu süreçte yakından ilgilendiren haberler yaşanırken Temmuz ayına da az bir süre kala birçok kalemde maaşlarda değişimler gerçekleştirilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da ödenecek olan bu sosyal yardım ödemelerinde de miktarların sil baştan değişmesi konuşuluyor. Ocak ayında gelen zam sonrasında; yaşlı aylığının 1.997 TL’ye, %40-69 arası engelli aylığının 1.594 TL’ye, %70 ve üzeri engelli aylığının 2.392 TL’ye, Evde Bakım Yardımı’nın 4.336 TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemesinin de 3.038 TL’ye yükseldiğini açıklanmıştı.

Ülke genelinde seçimlerin tamamlanmasından hemen sonra da gündemin ilk ana başlığı ekonomi olacak. Bir tarafta bütçe hazırlıkları devam ederken diğer taraf için de milyonlarca vatandaşın gelirlerini de artıracak yasalar devreye sokulacak.

Seçimlerden hemen sonra da ülke genelinde milyonları ilgilendiren düzenlemeler devreye alınacak. Bunun sonrasında da Temmuz ayı ile beraberde emeklilerin ve memurların da aylıkları ortaya çıkacak.

Haziran ayı ile beraberde asgari ücretin belirlenmesi beklenmekte. Yeni kabinenin oluşması ve ekonomi yönetiminin de belirlenmesi ile beraber ekonomide hızlı dönüşüm yaşanacak. Öncelikle de 2024 yılı bütçelerinin hazırlıkları başlarken Orta Vadeli Program ve enflasyon ile mücadelede alınacak tedbirler devreye girecek.

EMEKLİLERE KADEMELİ ZAM

Emeklilere kademeli zam verilecek. Buna göre ise; 7.500-10.000 TL arasında maaş alanlardan başlamak üzere 10.000-15.000 TL arası, 15.000-20.000 TL arası ve 20.000 TL’nin üzerinde maaş alanlar olmak üzere değişik kesimlere farklı artışlar yapılacak.

MEMURA TABAN 22 BİN TL

Başkan Recep Tayyip Erdoğan seçimlerden önce memur maaşlarında en düşük rakamın 22 bin liraya çıkartılacağını söylemişti. Temmuz ayı itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EYT’LİYE DE ZAM

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri için yapılacak tüm artışlardan EYT kapsamında emekli olanlar da yararlanacak.

ÖLÜM MAAŞLARI DA ARTIYOR

Dul ve yetim aylıkları ile ilgili de yeni bir zam geliyor. Emekli maaşlarına gelecek enflasyon artışları ve refah payı zamları dul yetim maaşlarına da aynı oranda yansıtılacak.

SOSYAL ÖDEMELER ARTACAK

65 yaş aylığı, evde bakım parası, engelli maaşı gibi sosyal yardımlar da memur ve memur emeklilerine yapılan artış oranında dev zam gelecek.

ASGARİ ÜCRET 500 DOLAR

Asgari ücretin Haziran 20 gibi açıklanması beklenirken yeni rakamında 11 bin 503 TL olması bekleniyor.

Haber1965.com Umut Köse

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.