SSK ve Bağkur emeklilerinin zam haberini o kişi verdi! Ne kadar zam olacak

SSK ve Bağkur emeklilerinin zam haberini o kişi verdi! Ne kadar zam olacak

SSK ve Bağkur emeklilerinin zam haberini o kişi verdi! Ne kadar zam olacak

Türkiye'de her yıl olduğu gibi, Ocak ayı maaş zamları merakla bekleniyor. Memur, memur emeklisi, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranları, ekonomi uzmanları tarafından hesaplanıyor. Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, yaptığı açıklamalarda bu zamların nasıl hesaplandığını detaylı bir şekilde açıkladı.

Muhammet Bayram'a göre, memur ve memur emeklilerinin maaş zamları belirlenirken ilk olarak enflasyon farkı hesaplanıyor. Şu anki verilere göre enflasyon farkının yüzde 37-38 seviyelerinde olduğu öne çıkıyor. Daha sonra buna yüzde 9'luk toplu sözleşme zammı ekleniyor. Bunun üzerine 2-3 puanlık refah payı artışı da eklendikten sonra, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 50 olarak belirleniyor. Temmuz ayında yapılan emekli maaşı zammının düşük bulunması nedeniyle, bu yıl SSK ve Bağkur emeklilerine de yüzde 12-13 arasında refah payı artışı yapılması bekleniyor. Bu şekilde, toplam zam oranının yüzde 50'ye tamamlanması hedefleniyor.

SSK ve Bağkur emeklilerinin zam hesaplamalarında ise farklı bir yöntem izlendiğine dikkat çeken Bayram, bu emeklilere yasalara göre 6 aylık enflasyon farkı zamı verildiğini belirtiyor. Ancak, refah payı artışının eklenmesiyle birlikte bu oranın yüzde 37-38'e çıkacağını ifade ediyor. Muhammet Bayram, temmuz ayındaki düşük zam tartışmalarını göz önünde bulundurarak, SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak olan zammın yeterli olup olmadığı konusunda çeşitli değerlendirmelerde bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.