Taşerona ve belediye şirket işçilerine kadro açıklaması geldi

Taşerona ve belediye şirket işçilerine kadro açıklaması geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk canlı yayınında yapmış olduğu son dakika açıklama ile önemli konulara değindi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk canlı yayınında yapmış olduğu son dakika açıklama ile önemli konulara değindi.

Çalışma hayatı ile ilgili Bakan Bilgin, "Geçen dönemki çalışmalarda, sözleşmeli personel vardı. O sözleşmeli memurlara kadro verdik. Artık sözleşmeli memur çok özel alınacak. Diyelim ki nükleer enerji uzmanına ihtiyacımız var. Onu mecbur özel sözleşme ile alacaksınız. Birkaç kadro dışında tüm memurları kadrolu yaptık.

Aradaki farkları, onu düzenledik. Bizim geçmişe dönük, parlamenter sistemden kaynaklanan çok sorun var. 33 çeşit personel pozisyonu var. Bu büyük sorun var. Koalisyon kurulmuş bir kanun çıkmış personel alınmış içinden çıkılmaz hal almış. Kamu personelleri arasında çok eşitsizlik var. Bunların yeniden düzenlenmesi lazım. Kamu personeli reformu lazım. Yasa haline getirilmedi ama yasaya dönüşecek altyapısını hazırladık." dedi.

KÖK MAAŞTAN TEPKİ

Emekli aylıklarına dair de Bakan Vedat Bilgin, "Bizim yasal prosedürde emekli maaşı da memurlarla birlikte Temmuz ayında düzenlenecek. 7500 TL yaptığımızda çok yoğun talep geldi. Bunu yaptığımızda 9.5 milyon kişi istifade etti. Ama bizim emekli sayımız 14 milyon. 7500'ün üzerinde maaş alan emekliler var. Onlardan yoğun talep var. Onlarla ilgili Temmuz ayında düzenleme yapacağız" dedi.

TAŞERONE KADRO GELİYOR

Bakan Bilgin taşeron ve belediye şirket işçileri ile ilgili de, "Onların sorunu şu; Bu soruların hepsi ile karşılaştım. Defalarca da konuştum. Beni de yolda çevirip soruyorlar. Onların da sorunlarını çözeceğiz. Onları işçi kadrosuna almışlar ama zabıtalar. Önce yasal problemi çözeceğiz.

İkisi bir birinden ayrı. Onlarınki tamamen yasal problemden çıktı. Onların ayrı çözümü var. Belediyelerde çalışan taşeron işçileri var. AK Parti döneminde yapılan kapsamlı düzenleme var. O düzenlemede 900 bin taşeron kadro aldı. Ama orada kalan 100 bin civarında bir kesim var. Onlarla ilgili çalışmamızı hazırladık. O dosyayı meclise götürdük ama depremden dolayı çıkaramadık.

Meclise gelecek ilk dosyalardan biri o. Bu sene çözülecek" dedi.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
17 Yorum