TCMB Merkez Bankası Mart 2024 PPK toplantısı faiz kararı açıklandı

TCMB Merkez Bankası Mart 2024 PPK toplantısı faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın ikinci kez başkanlık ettiği PPK toplantısı sona erdi. Mart 2024 faiz kararı açıklandı.

TCMB Merkez Bankası Mart 2024 PPK toplantısı faiz kararı açıklandı - Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı olan Hafize Gaye Erkan'ın istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve atanan Fatih Karahan 2. faiz kararını açıkladı.

Başkanlık yaptığı ilk toplantıda Merkez Bankası'nın uzun süredir devam ettiği faiz artırımı serisini sona erdiren Karahan, politika faiz oranını yüzde 45 seviyesinde sabit tutmuştu. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlık ettiği ikinci toplantıda da bir kere daha pas geçmeyi tercih etmedi ve faizi 500 baz puan arttırdı.

MERKEZ BANKASI MART 2024 FAİZ KARARI! POLİTİKA FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yapılan açıklama ile alınan politika faz oranı şu şekilde duyuruldu:

Yaşar Fatih Karahan (Başkan), Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Hatice Karahan, Fatma Özkul. Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermiştir. Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.