Türk-İş'ten asgari ücret zammı açıklaması! Sürpriz ara zam mı geliyor?

Türk-İş'ten asgari ücret zammı açıklaması! Sürpriz ara zam mı geliyor?

Asgari ücret zammı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Asgari ücret konusunda sessizliğini bozan TÜRK-İŞ’ten açıklama yapıldı.

Türkiye’de asgari ücret meselesi çözümsüz kalmaya devam ediyor. Hükümetin asgari ücrete zam yapılmayacağını açıklamasının ardından yeni gelişmeler yaşanıyor. Meselenin farklı kesimlerinden değişik açıklamalar gelirken açıklama yapması beklenen TÜRK-İŞ asgari ücret ile ilgili açıklamasını Sözcü’den Saygı Öztürk üzerinden yaptı.

AÇIKLAMA YAPILDI!

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret zammına dair konuşarak, “25 yıldır enflasyona karşı bu kadar ezildiğimiz bir dönem olmamıştı. Asgari ücrete kesinlikle ara zam yapılmalıdır. Ancak bu ara zammın sorunu çözmeyeceğini yine söylüyoruz. Zam yapıyorsunuz 1 ay sonra enflasyon zammı yutmuş oluyor. Bunun için asgari ücrete Temmuz ayında hem ara zam yapılmalı hem de enflasyon kontrol altına alınmalıdır. Bunun bir başka formülü yoktur.” dedi.

SON ZAM NASIL YAPILDI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda Aralık ayında zam kararı alındığında detayları da açıklayan Ergün Atalay, “Biz komisyonda asgari ücretliler olsunlar diyerek o arkadaşlarımızın toplantıya katılmalarını sağladık. Orada işverenlerden 15.000 TL, 16.000 TL ve 16.500 TL teklifleri geldi. Biz bunu kabul etmedik ve o asgari ücretli kardeşlerimiz haklı olarak 18.000 TL ve Temmuz ayında da ara zam istediler. Bu talep kabul görmeyince biz de muhalefet şerhi koyduk. İşveren ve hükümet üyelerinden 16.500 TL tutarında net asgari ücret kararı çıktı. Bu Sayın Cumhurbaşkanına sunuldu. Cumhurbaşkanımız da tutarı 17.000 TL’ye yükseltti. Asgari ücrete yapılan son zam kararı böyle alındı.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE SÜRPRİZ ZAM OLUR MU?

Asgari ücrete zam yapılmasını milyonlar bekliyorlar. Ancak bu zam ile alakalı olarak umut ışığı gün geçtikçe daha da azalıyor. Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılabilmesi için şu ana kadar karar alınması gerekiyordu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıya davet edilmediği için böyle bir süreç yaşanmadı. Zam kararının alınıp yasal düzenlemenin yapılması için yaklaşık 20 günlük süreye ihtiyaç var. Bundan dolayı bu süre kalmadığından asgari ücrete ara zam için ihtimal dahi kalmadı. Bunun yanında asgari ücrete Temmuz sonrasında ara zam yapılması da takvim açısından mümkün değil. Aralık ayında toplanacak olan komisyonun daha erkenden toplantıya çağrılması pek olası gözükmüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.