Uzmanlar uyardı! Tırnaktaki bu görüntü kanser habercisi olabilir

Uzmanlar uyardı! Tırnaktaki bu görüntü kanser habercisi olabilir

Havaların ısınması ile birlikte güneş lekeleri daha da belirgin bir hal alıyor. Aktarılan son habere göre tırnak kısmında görülen o lekelerin kanser belirtisi olabileceği ifade edildi. İşte uzman ismin açıklaması ve detaylar

Konuya ilişkin açıklama Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Müge güler Özden tarafından yapıldı. Özden, yaptığı açıklamasında tırnak dibinde görülen siyah lekenin cilt kanseri belirtisi olabileceği ifade edildi. Bu tür durumlarda geç kalınmaması gerektiğini belirten uzman isim belirtileri yaşayanları uyardı.

TIRNAK DİPLERİNDEKİ LEKELERE DİKKAT

Tırnak diplerindeki lekelere dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özden, cildin herhangi bir yerinde cilt kanseri görülebileceğini belirterek tırnaktaki lekelere dikkat çekti. Cilt kanseri erken müdahale ile yüzde 90 oranında ortadan kalkabilecek bir hastalık olabileceğinin altını çizen uzman isim erken teşhisin önemine ilişkin şunları söyledi:

“Sempozyumumuzun en ana konularımızdan ilkinde çıban ya da ‘köpek memesi’ hastalığı olarak bilinen hastalıkların tedavisindeki büyük gelişmelerden bahsettik. Bu da yeniliklerin bir tanesiydi. Tırnaklarda lekeler, daha doğrusu siyah çizgilenmeler cilt altı kanserinin bir bulgusu olabilir. Aynı cildin herhangi bir yerinde cilt kanseri görülebileceği ve bir ben gördüğümüzde bunun bir dermatolog tarafından bilgisayar desteğinde muayene edilmesi gerektiği gibi tırnak dibinde de bu gelişebilir ve tırnak dibinde görülen bir siyah leke gerçekten ciddi anlamda bilgisayarla muayene edilmesi gereken bir cilt kanseri öncüsü olabilir. Cilt kanseri erken müdahale edilirse hayat kurtaracak, yüzde 90 şifa sağlanacak, iyi huylu bir tedavi ile düzelebilecek tümörken, geç kalındığında çok hızlıca ölümcül olabilecek, şiddetli ve agresif bir tümördür. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir”

SEDEF VE EGZAMA HASTALARI DİKKAT

Açıklamasının devamında cilt ve cilt altı kanserleri için uygulanan tedavi ve tanı yöntemlerinde yeniliklerin olabileceğini ifade eden uzman isim özellikle sedef ve egzama hastalarına seslendi. Yaşadıkları sorunlar için mutlaka merkezlere başvurulması gerektiğini ifade eden Özden, tedavide önemli gelişimlerin olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.