VATAN ŞAİRİ AKİF VE NEYZEN TEVFİK ANILDI…

VATAN ŞAİRİ AKİF VE NEYZEN TEVFİK ANILDI…

İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyi iş birliğinde devam eden “Gençler Değerleriyle Buluşuyor” projesinde gençlere, Mehmet Akif Ersoy ve Neyzen Tevfik anlatıldı.

Geçtiğimiz yıl İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyi iş birliğinde başlatılan “Gençler Değerleriyle Buluşuyor” projesi tarihimizin önemli şahsiyetlerini gençlere anlatmaya devam ediyor. Proje kapsamında farklı uçlarda dünya görüşüne sahip iki değerli ismin dostluğu ve bu dostluğun altında yatan tevazu gençlere anlatıldı. Yaşam tarzı olarak bir birine zıt iki sanatçının bir birlerine gösterdiği saygı ve hoşgörüyü konu alan Dinle "Ney" den Bir "Hisli Yürek" konferansı katılımcılar tarafından büyük bir ile takip edildi. Acem Tekkesi ve Sohbet Evinde gerçekleştirilen konferansa İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Yüksel, İlkadım Kent konseyi Başkanı Bünyamin Kocaoğlu, 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, İlkadım Kent Konseyi Genel Sekreteri İbrahim Kurt, üniversite ve lise öğrencileriyle vatandaşlar katıldı.

 “AKİF VE NEYZEN’İN ESERLERİ SESLENDİRİLDİ”

İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Yüksel’in selamlama konuşmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi Klasik Türk Sanat Müziği Korosu tarafından Neyzen Tevfik’ten 2 eser ve Mehmet Akif Ersoy şiirlerinden bestelenmiş 5 eser seslendirildi. Genç yaşlı tüm katılımcılar tarafından beğeniyle takip edilen dinleti uzun süre alkış aldı.

AKİF’İ ANLATMAYA ZAMAN YETMEZ

Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aydın'ın yaptığı Dinle "Ney" den Bir "Hisli Yürek" konferansı konuşmacılarından Prof. Dr. Celal Tarakçı, uzun yıllardır devam eden araştırmalarında büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinin yanı sıra dünya yaşantısını da incelediğini söyleyerek “Akif’i anlatmaya burada zamanımız yetmez” dedi. Tarakçı; “Vatanı ve ailesi arasında seçim yapması gerektiğinde bile hiç düşünmeden vatan diyen Mehmet Akif Ersoy, bu dünya görüşü ile ortaya koyduğu büyük eserleriyle hala eşi benzeri görülmemiş bir sevgi ile anılmakta. İstiklal Marşını yazmasının ardından bile Allah bu milleti bir daha istiklal marşı yazmak zorunda bırakmasın diyecek mütevazılıkta olan milli şairimiz siz genç kardeşlerimize en güzel rol modellerden biridir” şeklinde konuştu.

“DOSTLUK HOŞGÖRÜDÜR”

Ardından söz alan Prof. Dr. Şaban Sağlık, Neyzen Tevfik’i bilinmeyen ve yanlış bilinen yönleri ile anlatırken Mehmet Akif Ersoy ile olan dostluklarını da anlattı. Sağlık; “Bu dostluğun öneminin karşılıklı hoşgörü ve saygı olduğunun altını çizmemiz gerekir. Dünya yaşantısı olarak bir birine zıt iki şahsiyetin böylesi iyi dost olabilmeleri bu gün bize örnek olmalıdır. Dostluğun özü hoşgörüdür bununda en güzel örneği Mehmet Akif Ersoy ve Neyzen Tevfik’in dostluklarıdır” diye konuştu. Neyzen Tevfik’in anıları ve günümüze kadar yansıyan mizah duygusundan da örnekler veren Prof. Dr. Şaban Sağlık katılımcıları sık sık gülümseten anekdotları da paylaştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.