Velilere kritik uyarı! Çocuğunuzda bu belirtiler varsa sakın okula göndermeyin

Velilere kritik uyarı! Çocuğunuzda bu belirtiler varsa sakın okula göndermeyin

Okulların başlamasıyla hastalıklar çoğaldı. İşte yapmanız gerekenler...

Türkiye genelinde okulların açılması, beraberinde yeni bir sağlık sorununu gündeme getiriyor. Sıcak yaz günlerinin geride kaldığı bu dönemde, okullara giden öğrenciler arasında artan hastalık vakaları dikkat çekiyor. Hastalıkların artışı, acil servislerin ve polikliniklerin şimdiden dolmasına neden oldu. Nezle, grip, ateş, ishal gibi belirtiler birbirine karışırken, çocuklarda genellikle geçmeyen öksürük, karın ağrısı ve ateş gibi şikayetler gözlemleniyor.

Çocuklarının okuldan eve getirdiği hastalıklar nedeniyle kardeşleri ve hatta anne-babaları bile hastalanma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bir anne veli, sınıfın WhatsApp grubunda "Merhaba arkadaşlar, sizden rica ediyorum. Lütfen hasta çocuklarınızı okula göndermeyin." diyerek tepki gösterdi. Bir başka veli ise okulların açılmasıyla birlikte salgın hastalıkların arttığını dile getirdi.

okulda hastalıklardan korunmak

Bir veli, çocuğunun okula başladıktan sonra hemen ikinci gün hastalandığını söyleyerek şunları paylaştı: "Bir 10 gün kadar neredeyse başladı, gönderemedim okula. Bu sefer de derslerinden geri kalmaya başladı, endişe ediyorum. Ateş ve karın ağrısıyla başladı. Doktora getirdim ve ilaç tedavisine başladık."

okulda hastalıklardan korunmak

Türk Neonatoloji Derneği üyesi Doç. Dr. Bora Baysal, bu durumu değerlendirerek önemli bir uyarıda bulundu. Dr. Baysal, "Hasta çocuklarımızı okula göndermeyelim. Bir hasta çocuk içeri enfeksiyonu soktuğu zaman, enfeksiyon çıkana kadar aylar geçiyor. Çünkü her çocuk bunu birbirine bulaştırarak devam ediyor. Enfeksiyonlar artıyor. Artık okullara girişle beraber kalabalık ortamlarda enfeksiyonun yayılmasını kolaylaştırıyor. Hijyenimize dikkat edelim. Beslenmeye dikkat edelim, dengeli beslenmek çok önemli." şeklinde uyarılarda bulundu.

Okulların açılmasıyla birlikte hastalıkların artış göstermesi, hem velileri hem de uzmanları endişelendiriyor. Veliler, çocuklarının sağlığını korumak için önlemler alırken, uzmanlar da hijyen kurallarına dikkat etmenin ve hasta çocukları okula göndermemenin önemini vurguluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.