Yeni ekonomi bakanı Mehmet Şimşek piyasalara bomba gibi düştü! Borsada beklenen rakam Ekonomist Zelyut tarafından açıklandı

Yeni ekonomi bakanı Mehmet Şimşek piyasalara bomba gibi düştü! Borsada beklenen rakam Ekonomist Zelyut tarafından açıklandı

Yükselen enflasyon ve artan dolar kuru nedeniyle Türkiye'de vatandaşların alım gücü bir hayli düşerken özellikle de ev ve araba sahibi olmak hayal olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklanmasının ardından geçtiğimiz gün yeni Kabine açıklanmıştı. Farklı isimler yeni görevlerine kavuşurken aralarında en çok dikkat çekeni yeni Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek oldu. Türkiye ekonomisinin kaptanı olarak anılan Mehmet Şimşek'in açıklanmasının ardından bunun piyasalar üzerindeki etkisi merak konusu oldu.

Yükselen enflasyon ve artan dolar kuru nedeniyle Türkiye'de vatandaşların alım gücü bir hayli düşerken özellikle de ev ve araba sahibi olmak hayal olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kazanmasının ardından ekonomi dümenine kimin geçeceği merak edilirken Mehmet Şimşek ismi resmen dünya basınında en çok konuşulan isim oldu.

MEHMET ŞİMŞEK SONRASI PİYASA DEĞERLENDİRMESİ

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, Mehmet Şimşek'ın açıklanmasının ardından borsa ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu kararının uzun vadede Türkiye'ye hayırlı sonuçlar getireceğini vurgulayan ekonomist Evren Devrim Zelyut şunlar söyledi;

Bugün için piyasalarda üç tane önemli haber var. Dönüp dışarıya baktığımızda Birleşik Devletler'de bir borç tavanı krizi vardı. Bunun çözüldüğünü gördük geçen hafta. Buna bağlı olarak New York borsası yüzde 2.12 yukarı çıktı, 33762'den kapattı. Sabah saatlerinde vadelileri de yatay seyrediyordu.

İkinci haberde dışarıdan gelen OPEC toplantısı bitti. Burada Suudi Arabistan'ın Temmuz ayında bir milyon varillik ek üretim kesintisi kararı var. Bu petrol fiyatlarını yukarıya çekti ki Borsa İstanbul'da da petrolle ilgili şirketlere dikkat etmek gerekebilir bu sonuçtan dolayı.

Dönüp içeriye baktığımızda daha önceki raporlarımızda da söylediğimiz gibi Şimşek ekonominin dümeninin başına geçti. Bunun biz uzun vadede Türkiye'ye hayırlı sonuçlar getireceğini değerlendiriyoruz.

Gün özeline baktığımızda 5114'ten bir kapanış var. Burada beş binin üzerinde kaldığımız sürece 5300'ü deneyebiliriz. Ama tabii buralara yaklaştıkça yatırımcının 5250-5300 civarında bir kar satışına da hazır olması faydalı olacaktır diye düşünüyoruz ama genel olarak bakışımız iyimser. Keza sadece Şimşek değil Şimşek'in çalışacağı bürokratların da güzel isimlerden kurulacağını öğreniyoruz ki bunun tipik örneği Merkez Bankası Başkanı buraya da Hafize Gaye Erkan Hanımefendi'nin geleceğini biliyoruz ki onun da CV'si gerçekten çok başarı hikayeleriyle dolu. Bu bağlamda sıkıntılar çok büyük Türk ekonomisinde. Ama piyasa şu an bu iyi gelişmeleri bir müddet daha satın alacak gibi duruyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.