Yılan Bir Köyü Ayağa Kaldırdı

Yılan Bir Köyü Ayağa Kaldırdı

Kars ilinin Kağızman ilçesine bağlı Değirmendere Köyü halkı oldukça panikli günler geçirmektedir. Köy halkı son zamanlarda sıkça karşılaştıkları engerek yılanlarına karşı çaresiz durumda. Hemen hemen her yerde ortaya...

Kars ilinin Kağızman ilçesine bağlı Değirmendere Köyü halkı oldukça panikli günler geçirmektedir. Köy halkı son zamanlarda sıkça karşılaştıkları engerek yılanlarına karşı çaresiz durumda. Hemen hemen her yerde ortaya çıkan bu yılanlara karşı kendi imkanları ile savaş açmış durumdalar. Kars'ın Kağızman İlçesinin Aras Nehrine olan kıyılarında daha fazla olmak üzere boyları üç metreye yaklaşan bir çok yılan görülmüştür.

Özellikle köyde yaşayan kişilerin araçlarının hemen yanlarında gördükleri ve rengi gri olan bu yılanların oldukça zehirli olduğunu ifade etmektedirler. Bu yüzden günlük hayatları da bir ölçüde sekteye uğrayan bu kişiler, çocuklarını bile bu yüzden dışarı çıkarmakta güçlük çektiklerini ifade etmektedirler. Mevsimden dolayı tarlasını sulayan bir vatandaşın aktarmasına göre, arkadaşının uyarması üzerine üç metrelik bir yılandan ağaca çıkarak kurtulduğunu ifade etmiştir. Köy içerisinde bir çok kez köpekler tarafından parçalanmış yılan kalıntılarına da rastladıklarını ifade etmişlerdir.

Kars'ın Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Doğanay'ın yaptığı açıklamaya göre, ülkemizde bulunan en zehirli yılan türlerinden olan bu engerek yılanlarının üst kısımlarının gri ve boz bir renkte olduğunu ve Aras Nehri kıyılarında, terkedilmiş evlerde, harabe ve bahçelerde sıklıkla görüldüğünü de sözlerine eklemiştir. Daha çok ülkemizin Güneydoğu ve doğu illerinde görüldüğünü de eklemiştir. Engerek yavrularının genel de canlı olarak yavruladığını nadiren de yumurta bıraktığını ve bir ay içerisinde yumurtadan yavruların çıktığını belirtmiştir. Bölge üzerinde araştırmaların devam ettiğinin de altını çizmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.