1 Aralık son! Zorunlu oldu yaptırmayana 1.150 TL PARA CEZASI kesilecek

1 Aralık son! Zorunlu oldu yaptırmayana 1.150 TL PARA CEZASI kesilecek

Milyonlarca kişiye son dakika duyurusu yapıldı. Zorunlu oldu 1 Aralık'a kadar yaptırmayana para cezası kesilecek...

1 Aralık son! Zorunlu oldu yaptırmayana 1.150 TL PARA CEZASI kesilecek - Yeni uygulamalar peş peşe devreye alınmaya devam ederken bu kapsamda milyonlarca kişiye son dakika duyurusu yapıldı.

Havaların soğuması ve kış mevsiminin aniden bastırması ile yapılan uyarı daha da büyük bir önem teşkil etmeye başlarken araç sahiplerine yönelik olarak zorunlu kış lastiği uygulaması hatırlatıldı. Türkiye'de 1 Aralık 2023 tarihi itibari ile zorunlu kış lastiği uygulamasına geçilecek.

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI 2023 NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Alınan resmi karar kapsamında ülkemizde 1 Aralık 2023 tarihi itibari ile kış lastiği zorunluluğu başlayacak. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur" denilerek söz konusu yasağın 1 Nisan 2024 tarihine kadar devam edeceği ifade edildi.

kis-lastigi-kurali.jpg

Söz konusu uygulama kapsamına giren araçlar için 1 Aralık 2023 tarihi itibari ile 81 ilde denetimler arttırılacak. Yapılacak olan denetimlerde şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği olmaması durumunda 1.150 TL para cezası kesilecek.

BİNEK ARAÇLARDA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU MU, PARA CEZASI VAR MI?

Hayır, söz konusu zorunluluk sadece ticari araçlar için uygulanmakta olup hususi araçlarda zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar güvenli sürüş için 7 derecenin altındaki tüm sıcaklıklarda kış lastiği kullanımını önermektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.