2024 Emlak vergisi ne zaman, nasıl ödenir, kimler emlak vergisinden muaf tutulacak?

2024 Emlak vergisi ne zaman, nasıl ödenir, kimler emlak vergisinden muaf tutulacak?

Son günlerde arama motorlarında sıklıkla emlak vergisi ödemelerine ilişkin detaylar sorgulanmaya başladı. Emlak vergisine ilişkin merak ettikleri artan vatandaşlar ödemelerin ne zaman başlayacağı ve sona ereceğine dair sorularını gündeme taşıdı.

Tapu sahibi olanların ödemesi gereken emlak vergisine ilişkin merak edilenler arttı. Emlak vergisi ödemekle yükümlü olan vatandaşlar araştırmalarını sürdürürken ev sahibi olanlar da ödeme yapmaları gereken tarihleri araştırmaya başladı. Bağlı bulunan belediyeye ödenen emlak vergileri için süreç Mart ayında başlarken ''Kimler emlak vergisi ödemiyor, emlak vergisi ne zaman, nasıl ödenir?'' sorularına yanıt aramaya başladı.

Emlak vergisi ödeme için tarihler yaklaşırken konu ile ilgili merak edilenler arttı. Emlak vergisinin ilk taksiti mart ayı itibariyle ödenecek. Mart ayında başlayacak ödemeler gündem olurken merak edilenleri derledik.

EMLAK VERİGİSİ NE ZAMAN, NEREYE ÖDENİR?

Emlak vergisi birinci taksiti mart ayından başlayarak nisan ve mayıs aylarında yapılarak sona erecek. Mayıs ayında sona erecek olan ödemelerin ikinci taksiti ise kasım ayında ödenecek. Böylelikle iki eşit taksitte ödenebilen emlak vergisinin 2024 yılında ödemeleri de tamamlanmış olacak.

2024-emlak-vergisi-ne-zaman-nasil-odenir-kimler-emlak-vergisinden-muaf-tutulacak.jpg

2024 yılı emlak ve çevre temizlik vergisi 1'nci taksit ödemeleri 1 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek. Emlak vergisi, konutun kayıtlı olduğu ilgili belediyeye ödeniyor. Emlak vergisinin geciktirilmesi durumuna da geciken taksit tutarı için ödemenin geciktiği her ay için yüzde 2,5 oranın gecikme faizi uygulanıyor.

2024-emlak-vergisi-ne-zaman-nasil-odenir-kimler-emlak-vergisinden-muaf-tutulaca.jpg

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAF TUTULUYOR?

Brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan engelliler, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığından ibaret bulunanlar, gaziler, şehitlerin dul ve yetimler, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler indirimli vergiden yararlanıyor.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.