Milyonlarca asgari ücretlinin gündemi değişti! Maaşlar yeniden masaya yatırıldı artış yolda

Milyonlarca asgari ücretlinin gündemi değişti! Maaşlar yeniden masaya yatırıldı artış yolda

Asgari ücret zammının açıklanması ve yılda tek zam yapılacağı yönündeki sinyallerin ardından yeni bir kulis bilgisi gündemi tamamen değiştirdi. Maaşların yeniden masaya yatırılacağı açıklanırken beklenen tarih de belli oldu.

Bir çalışanın alabileceği en az maaş anlamına gelen asgari ücret, 2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenmişti. Son dönemde yılda iki kez zam alan asgari ücretliler için yeni yılda yapılan zam toplantılarında ise önemli bir açıklamaya yer verilmiş, bundan böyle asgari ücret zammının yılda bir kez yapılacağı bildirilmişti.

Asgari ücretliler temmuz ayında bir zam alıp almayacaklarını merak ederken yapılan yeni bir açıklama asgari ücretli çalışanları heyecanlandırdı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2024 yılı maaş belirleme toplantılarında açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretliye yılda tek zam yapılacağının altını çizmişti. Enflasyonist ortamda maaşların eriyeceğini belirten uzmanlar ise tek zam kararının yanlış olduğunu vurgulayarak hükümetin konuyla ilgili kararını gözden geçirmesini talep etmişti. Söz konusu karara dair yeni bir gelişme yaşandı.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ ZAMMI MI GELİYOR?

Asgari ücretle ilgili olarak kulis bilgileri gündemi tamamen değiştirdi. Asgari ücretin haziran ayında yeniden masaya yatırılacağı haberleri gündeme gelirken işçi ve işveren gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Asgari ücrete yılda iki kez zam yapılmasına Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (TÜSİAD) sıcak baktığı ifade edilirken mayıs ayında enflasyonun en üst seviyeye ulaşacağı tahmin edildiğinden temmuz zammının zorunlu hale geleceğine ilişkin kulis bilgileri gündemi meşgul ederken bu doğrultuda haziran ayında asgari ücretin yeniden görüşüleceği bildirildi.

parapara.webp

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yılbaşında asgari ücretin yılda bir kere belirleneceğini söylemiş olsa da enflasyon nedeniyle bunun mümkün olmayacağından bahseden uzmanlar, enflasyonun ciddi yükseliş yaşayarak maaşları eriteceğini vurguladı. Bu durumda ikinci bir zammın kaçınılmaz olduğu vurgulanırken haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yeniden masada buluşmasının beklendiği kaydedildi.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.