Araç sürücüleri bu hataya düşmeyin! 951 TL ve 10 ceza puanı kesiliyor

Araç sürücüleri bu hataya düşmeyin! 951 TL ve 10 ceza puanı kesiliyor

Araç sürücülerinin uyması gereken bazı kurallar bulunuyor. Bu kurallar hem trafik akışının güvenliğini hem de sürücü ile yayaların sağlığını koruyor. Kurallara uymayanlara ise cezai işlemler uygulanıyor.

Türkiye'de belirlenen trafik kurallarına uyulması büyük önem taşıyor. Trafiğe çıkan her araç sürücünün dikkat etmesi gereken kurallar bulunurken bu kurallara uymayanlar için de çeşitli yaptırımlar uygulanıyor.

Her araç sahibinin yılın belirli dönemlerinde araçlarını muayene ettirmesi gerekiyor. Araç muayenesi yaptırmadan trafiğe çıkan sürücülere de cezai işlem uygulanıyor. Muayenesiz araç kullanma cezası, her yıl güncelleniyor.

MUAYENESİZ ARAÇ KULLANANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANIYOR

Yılın belirli zamanlarında yaptırılması zorunlu olan araç muayenesi için belirli miktarda da ücret ödeniyor. 2023 yılında araç muayene ücretleri yüzde 122 oranında zamlanırken TÜVTÜRK tarafından yapılan resmi açıklamada ''Muayene süresi geçen araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli alınmakta olduğunu önemle hatırlatmak isteriz.'' ifadeleri yer alıyor.

screenshot-8.jpg

Bu kapsamda dikkate alınması gereken önemli nokta muayenesiz araç ile trafiğe çıkmamaktır. Hususi araçların 2 yılda bir, ticari araçların ise her yıl muayene yaptırması zorunludur. Aracın 2 yıllık muayene süresinin dolmasından sonra muayene yaptırmadan aracı trafiğe çıkanlar cezai işleme tabii tutulur.

ekran-goruntusu-2023-08-06-101214.png​​​​​​​

2023 yılı için muayenesiz araç kullanma cezası ilk yakalanma için 951 TL'dir. Ceza kesilen araç sahibi 7 gün içinde aracına muayene yaptırmak zorundadır. Muayene geçerlilik süresinden sonra muayene yaptırılması durumunda TÜVTÜRK'e gecikme ücreti ödenir. Ayrıca 951 TL'lik para cezasının yanında sürücüye 10 ceza puanı uygulanır.

ekran-goruntusu-2023-08-06-101155.png

Herhangi bir ceza ile karşılaşmak istemeyen vatandaşların ise muayene zamanı geldiğinde TÜVTÜRK resmi internet sitesi üzerinden randevu alarak ilgili gün ve saatte araçlarını muayene istasyonuna götürmeleri gerekiyor.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.