BÜYÜKŞEHİR ÜRETİCİYE NEFES OLDU

BÜYÜKŞEHİR ÜRETİCİYE NEFES OLDU

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2022 yılında üretime olan desteğini birbiri ardına hayata geçirdiği başarılı projelerle zirveye taşıdı. Tarım ve hayvancılıkta yıl boyunca çok önemli desteklere imza atan Büyükşehir Belediyesi,...

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2022 yılında üretime olan desteğini birbiri ardına hayata geçirdiği başarılı projelerle zirveye taşıdı. Tarım ve hayvancılıkta yıl boyunca çok önemli desteklere imza atan Büyükşehir Belediyesi, üreticiye nefes oldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından toprak analizinden danışmanlık hizmetine, tohum ve fidan desteğinden organik tarımın geliştirilmesine ve makine desteğine kadar birçok alanda üreticiler desteklendi.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca yapılan ve şehre değer katan bu projeler ile Samsun diğer illere de örnek oldu.

Verilen destekler kapsamında, Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında bin dekar alanda 270 çiftçiye 41 bin adet fidan, 109 çiftçiye 500 bin adet çilek fidesi verildi.

Ayrıca 500 çiftçiye 60 ton fasulye ve patates tohum, 3 bin çiftçiye 135 ton yem bitkisi tohumu desteği sağlandı. Tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla uygulamaya koyduğu kırsal kalkınma projeleriyle çiftçinin alın teri ve emeğinin daha çok değer bulmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi hayvancılığı destekleme amacıyla da yine birçok proje hayata geçirdi.

Projeler kapsamında 79 bin kovan ile 950 ton bal üretimi yapılan Samsun'da üreticilere ilk kez arı zehri eğitimi verildi.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın “Sürdürülebilir Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında verdiği eğitim sonunda 15 üreticiye arı zehri aparatı dağıtıldı. 140 arıcıya malzeme desteği verildi. Bunun yanı sıra 256 manda yetiştiricisine de aşı ve dezenfektan dağıtılarak 100 adet malak kulübesi yapıldı.

ÇİFTÇİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

Birçok alanda da çiftçilere eğitimler verildi. Bilgilendirme faaliyetleriyle verilen desteklerden çiftçilerin daha fazla ürün alması ve ürün kalitesinin artırılması amaçlandı.

Danışmanlık hizmetleri ile de çiftçilerin her türlü taleplerinde yanlarında olundu. Ayrıca seracılığı geliştirme projesi kapsamında fırtına, kar ve dolu gibi hava şartlarından dolayı seraları hasar gören çiftçilere teknik personelin tespitleri sonrası sera naylonu desteği verildi.

45 dekar örtü altı çiçek yetiştiriciliğine 6 dekar daha katkı sunmak amacıyla 6 adet sera ihalesi gerçekleştirilerek yapımına başlandı. Aynı proje kapsamında 2 soğuk hava deponun yapımı bitirildi.

TARIM OLMAZSA OLMAZIMIZ

Belediye hizmetlerinde özellikle en hassas oldukları konunun tarım olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, hem bitkisel hem de hayvansal üretime katkı sunan çok önemli projeler hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Başkan Demir, "Büyükşehir Belediyesi olarak tarım için seferber olduk. 2022 yılında tarıma 9 milyon lira harcayarak binlerce çiftçimizi her alanda destekledik. Desteklemeye de devam edeceğiz. Çünkü tarım olmazsa hiçbir şey olmaz. Daha güzel ve daha bereketli bir Samsun için, geleceğimiz için üretmemiz gerekir. Üretimi teşvik projelerimiz ile şehrimizin tarımda bulunduğu noktayı yükseltmek için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Toprak en değerli varlığımız ve tarım olmazsa olmazımız. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilerimizi her alanda destekliyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.