İnternette yeniliğin kapıları açıldı! İlk gören alacak: Sil baştan değişiyor

İnternette yeniliğin kapıları açıldı! İlk gören alacak: Sil baştan değişiyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından Türkiye'de uzun yıllardır kullanılan "gov.tr", "com.tr" gibi alan adlarının yanı sıra, yalnızca ".tr" yapısına sahip alan adlarını da tahsis edilmeye başlandığı bildirildi. BTK'nın aldığı karara göre internet alan adı satın alma ücreti 150 TL şeklinde belirlendi ve bu ücret bugünden itibaren geçerli olacak.

1991 yılından bu yana “.tr” alan adını yöneten Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 2008 Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında alan adı tahsisini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devretti. 14 Eylül 2022 tarihinde TRABİS (.TR Ağ Bilgi Sistemi) adı verilen altyapıdır..

Bugünden itibaren ".tr" ile biten alan adlarının tahsisine ilişkin düzenleme resmen yürürlüğe girdi. İlk tahsis sürecinde ödenekler ağırlıklı olarak kamu kurumları, kamu otoriteleri ve meslek kuruluşlarına ödenecek. O zaman "a.tr" uzantılı alan adı satın almada diğer alan adının uzantılarına sahip siteler öncelikli olacak.

Bu süreçte “gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr” ve “k12.tr” alan adları ile ilgili tahsis ücretsiz olacaktır. Diğer uzantılara ise önceliklendirme aşamasında 150 TL, önceliklendirme süreci tamamlandıktan sonra “a.tr” uzantılı alan adları için ücret 100 TL ödenecek.

Türkiye'de “.tr” uzantılı 1 milyona yakın web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin %79,32'si Türkiye'de bulunurken, geri kalanı ABD, Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere ve diğer ülkelerde bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.