Kira beyannamesi ne zaman verilir, 2024 kira gelir vergisi ayın kaçına kadar ödenir?

Kira beyannamesi ne zaman verilir, 2024 kira gelir vergisi ayın kaçına kadar ödenir?

Kira beyannamesine ilişkin ayrıntılar sorgulanmaya devam ediyor. Kira beyannamesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler gelir vergisinin hangi tarihe kadar ödeneceğini de sorgulamaya devam ediyor.

Kira beyannamesi hakkında merak edilenler her geçen gün artıyor. Kira beyannamesi ile ilgili olarak merak ettiği sorulara yanıt arayanlar araştırmalarını sürdürürken ''Kira beyannamesi ne zaman verilir, 2024 kira gelir vergisi ayın kaçına kadar ödenir?'' sorularını gündeme taşıdı.

Mülk sahiplerinin kira gelirlerini beyan etmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) başvurması şartı aranırken ''2024 yılı kira gelir vergisi ne zaman, nasıl verilir?'' sorusuna yanıt aranmaya başladı.

KİRA GELİR VERGİ BEYANNAME SINIRI NEDİR, NE ZAMAN VERİLİR?

2024 yılında kira beyannamesi verilmesi zorunluluğu bulunurken kira beyannamesi için son tarih de GİB tarafından duyuruldu. Yıllık ve aylık tutarlar ev sahipleri ile paylaşılırken 2024 kira gelir beyannamesi verilmesine dair ayrıntılar merak konusu oldu.

kira-beyannamesi-ne-zaman-verilir-2024-kira-gelir-vergisi-ayin-kacina-kadar-odenir.webp

2024 yılı için yıllık 33 bin lira, aylık ise 2 bin 750 lira üzerindeki kira gelirlerinin beyan edilmesi şartı aranırken aksi halde de usulsüzlük kapsamında cezaların faizli ödeme yükümlülükleri ile ev sahibinin karşısına çıkacağı bildirildi. Kira beyannamesi, geliri elde eden mülk sahibinin ikametgah adresinin bulunduğu bölgedeki vergi dairesine gidilerek verilebiliyor.

789.jpg

e-Devlet sistemi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından Hazır Beyan Sistemi üzerinden de beyanda bulunma imkanı bulunurken beyannameler 2023 dönemine ait mükellefler için 1 Mart - 31 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. Ödemeler ise mart ve temmuz ayı olmak üzere 2 taksit şeklinde yapılacak. Söz konusu ödemeleri bir aylık süre içerisinde yapabilirsiniz.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.