Profesör il il uyardı resmen tehlikenin içindeyiz! O illerde deprem bekleniyor

Profesör il il uyardı resmen tehlikenin içindeyiz! O illerde deprem bekleniyor

Milyonlarca vatandaş 6 Şubat tarihli depremlerin ardından büyük bir endişe ile uzmanların değerlendirmelerini takip etmeye başladı. Depremlerle ilgili çarpıcı uyarılarda bulunan uzmanlar deprem bekledikleri illeri tek tek açıkladı.

Deprem kuşağında yer alan Türkiye, zayıf yapı stokunun bulunduğu bölgelerdeki depremlerden ağır hasarlar alıyor. Ülkemiz tarihine kayıtlı pek çok yıkıcı deprem bulunurken dünya tarihine geçen 6 Şubat 2023 tarihli deprem felaketinin ardından 11 ilin etkilenmesi ve 50 binin üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ile beraber yapı stokuna dikkat etmeye başladı.

Ülkemiz tarihine geçen 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin yarası sarılmaya devam ederken uzmanlar da yeni deprem beklentilerini açıklamaya devam ediyor. Depremlerle ilgili yapılan açıklamaları yakından takip eden vatandaşların dikkatini bu kez Dicle Üniversitesi (DÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak çekti. Prof. Dr. Kavak, deprem gerçeğinin bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlattığı açıklamasında deprem beklenen illeri de açıkladı.

DOĞU ANADOLU FAY HATTI ALARM VERİYOR: 6 BÜYÜKLÜĞÜNÜN ÜZERİNDE DEPREM ÜRETEBİLİR

Fay hatlarının sıkışması sonucu oluşacak kırılmalarla beraber depremlerin meydana geleceğini ifade eden Prof. Dr. Kavak, Doğu Anadolu Fay Hattı başta olmak üzere özellikle Bingöl ve çevresinin enerjinin biriktiği alanlar arasında olduğunu söyleyerek "Önümüzdeki süreçte Hakkari’de depremler gerçekleşecektir.

deprem-profesorleri-il-il-uyardi-resmen-tehlikenin-icindeyiz-o-illerde-deprem-bekleniyor-tehlike-kapida.jpg

Kahramanmaraş ve Malatya'dan Bingöl'e doğru bir enerji transferi gerçekleşti. Bingöl'de de 6'nın üzerinde bir deprem bekleniyor." değerlendirmesinde bulundu. Bölgede sıkışmalar olduğunu ve enerji transferi gerçekleştiğinin belirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Kavak, Hakkari, Bingöl, Kahramanmaraş, Malatya'ya dikkat edilmesi gerektiği ve Bingöl'de 6 büyüklüğünün üzerinde bir depremin meydana gelebileceğini aktardı.

NOT: Bu yazıda yalnızca uzman görüşüne yer verilmişti.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.