Rusyay'la Başlayan Kriz ve Gelinen Nokta

Rusyay'la Başlayan Kriz ve Gelinen Nokta

Domates; yemeklerde, kahvaltı tabaklarında, salçada, salatalarda kullanılır. Bu kadar geniş ve sık kullanılan bir alanda kullanılması sonucunda hem Türkiye’de hem de dünyada yemek kültüründe, çok ciddi boyutta, yer, bulmuştur....

Domates; yemeklerde, kahvaltı tabaklarında, salçada, salatalarda kullanılır. Bu kadar geniş ve sık kullanılan bir alanda kullanılması sonucunda hem Türkiye’de hem de dünyada yemek kültüründe, çok ciddi boyutta, yer, bulmuştur. Sofralık domateslerin büyük bir kısmı, Antalya’da yetişirken, salçalık domateslerin çoğunluğu Bursa’da yetişmiştir. Ülkemizde üretilen domateslerle, dünyadaki domates ihtiyacının yüzde 6,9’unu karşılayan Türkiye domates ihracatında 4. Sırada bulunuyor. Domates, Türkiye’ye tam 12,7 Milyar liralık katkı sağlıyor. Bu rakamlar domates tüketiminin çokluğunu gözetince bizi, ekonomik anlamda ciddi bir boyuta ulaştırıyor. Ülke içinde, değerde bitkisel ürünlerde payı yüzde 10,7, toplam sebze üzerindeki payı ise yüzde 40’larda bulunuyor. Bu durum domatesin ülke ekonomisindeki önemini bir kez daha vurguluyor.

Şimdi gelelim Rusya konusuna, Rusya Suriye’de varlık gösterebilmek için savaş aletlerini Suriye topraklarında tutuyor. Haliyle bizim sınırımızda olan bir ülkenin içine sokuyor o savaş aletlerini… 2015’te olan bir olaya göre bir Rus uçağı hava sahamızı ihmal ediyor. Bunun sonucunda ise biz, Angajman kurallarına uyarak uçağı düşürüyoruz, içindeki pilotu da düşmeden vuruyoruz. Bu olay çok ciddi siyasi gerilim yaratmıştır. Rusya ekonomik yaptırımlara gidiyor tur şirketlerini Türkiye’ye yollatmıyor Türk iş adamlarını işten çıkartıyor ve bizden ithalat yapmayı kesiyor. Bu durum en çok tarım alanındaki ihracatımızı etkiledi. Tarım ihracatımızda yukarıda da belirttiğimiz gibi domates çok önemli yer tutuyor. Sonuç olarak domateste etkilendi ve Rusya’ya domates ihracatı kesildi. Ve 2015’ten bu yana domates ihracatı sekteye uğradı. Özür dilememize rağmen bu yaptırımı kaldırmayan Rusya domatesini kendisi üretmeye başladı. Ve kısmen de olsa domates tüketiminde dışa bağlılığını azalttı.

Şu günlerde radikal bir karar alan Rusya bu konuda geri adım attı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sorunun bir kısmını çözen Rusya diğer kısmı yani kendi üretemediği mevsimlerde sıkıntıya düşünce bu sonuçta beraberinde geldi. Ve Rusya tarafı üretimin olduğu zamanda kendi çiftçisini mağdur etmemek için domates ihtiyacı önce onlardan karşılanacak ardından Türkiye kartını öne sürecek. Eskiden domates ihtiyacının yarıya yakınını Türkiye’den karşılayan Rusya şimdi bunun çok daha azıyla yetinecek. Bu yüzden Türkiye açısından çokta önem arz eden bir olay değil, ama buzların yavaşta olsa erimesi sevindirici bir durum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.