TBMM'de ekonomi eylem planı hazır! Emekli memur ev hanımı kiracı 3600 ek gösterge esnaf çiftçi müjde geliyor!

TBMM'de ekonomi eylem planı hazır! Emekli memur ev hanımı kiracı 3600 ek gösterge esnaf çiftçi müjde geliyor!

Türkiye'de seçimlerin tamamlanmasından hemen sonra Meclis ekonomi ajandası da hazır hale getirildi.

Türkiye'de seçimlerin tamamlanmasından hemen sonra Meclis ekonomi ajandası da hazır hale getirildi. Birinci derecede yer alan bütün memurlara ek gösterge verilmesinden hemen sonra küçük esnaf ve tüccarın da prim yükünün hafifletilmesine, ev kadınlarına da sigorta desteklerinden emeklilere refah payına kadar birçok yeni adım da hızlı bir şekilde yaşama geçecek.

Ekonomide, çalışma hayatında ve sosyal güvenlik alanında da yasal düzenlemeler ile mevzuat değişiklikleri ile yaşama geçirilecek bazı önemli adımlar da belli oluyor.

EKONOMİ EYLEM PLANI

Türkiye'de ekonomi yönetimi değişirken bu süreçte Ekim ayında 2024 bütçesi için hazırlık, ekonomi yol haritası Orta Vadeli Program çalışmaları da tamamlanacak. Enflasyon ve çari açığın da aşağı çekilmesi öncelikli gündem olacak iken yeni dönemde de yatırımcılar hızlanarak, ekonomi çarkları da kapsayıcı büyüme ile dönmeye devam edecek.

3600 EK GÖSTERGE

Türkiye'de kamu çalışanlarına da Temmuz ayında gelecek zamla beraber bütün kamu çalışanları 3600 ek gösterge piyangosu gelecek. Bu düzenleme dışında kalan memur, şef gibi diğer birinci derecelere de sahip kamu görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanacak.

Yapılacak düzenlemelerden ilk etapta 470 binin üzerinde memur yararlanacak iken bu düzenleme ile de 600 puanlık artışla 25 yıllık çalışanın aylıklarına 2115 lira ilave edilecek iken ikramiyede ki artış da 53 bin liradan başlayacak.

EMEKLİYE, MEMURA REFAH PAYI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 7500 TL üzerinde aylık alan 6 milyon emeklinin de refah payı almasına dair çalışmayı tamamlayacak.

SSK Bağkur emeklisi taban maaşından sonrada emekli aylıklarına kademeli zam oranı olacak. Daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak.

Emekli zammı da, 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olarak belirlenecek. Bugün 12 bin lira civarında olan en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkacak. Asgari ücret 500 dolar (10 bin lira) seviyesine çıkarılacak.

ESNAF, ÇİFTÇİNİN PRİM YÜKÜ

En önemli gelişmeler arasında 1 milyon küçük esnaf ve çiftçi prim yükünü de aşağı çekecek olan yasal düzenleme Meclis'e gelecek ve gereken gün sayısı da 7200'e inerek SSK'lı çalışan ile eşitlenecek.

AİLE DESTEK SİSTEMİ BAŞLAYACAK

Dar gelirli vatandaşlara nakdi sosyal yardım, evde bakım, gıda, giyim, barınma, şartlı eğitim sağlık destekleri olmak üzere 53 başlıkta sosyal destek sağlanırken, ilk defa gelir tamamlayıcı Aile Destek Sistemi hayata geçecek.

KİRACILARI KORUMA YASASI

25 tavan uygulamasının süresi uzatılacak iken büyükşehirler de başta olmak üzere kiraların yüksek olduğu illerde memura il ve ilçe bazında kira desteği verilecek.

Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle fahiş kira artışı yapan ev sahiplerine hapis ve para cezası uygulanacak.

EV KADINLARINA EMEKLİLİK DESTEĞİ

Ev kadınlarının emekliliğine destek sağlanacak, emeklilik yaşı özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilecek.

En düşük tutardan isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının 3 bin 218 liralık priminin 1609 lirasını devlet verecek.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.