Kimliğini kapan bu dilekçe ile PTT'ye koşacak! Tek kuruş ödemesi yok 49 bin 777 TL trink para cebinizde

Kimliğini kapan bu dilekçe ile PTT'ye koşacak! Tek kuruş ödemesi yok 49 bin 777 TL trink para cebinizde

PTT tarafından alınan bazı ödemelere ilişkin vatandaşlar bilgi sahibi olmak istiyor. 49 bin 777 TL trink para ödemesi yapacak olan PTT'nin söz konusu ödemesine dair detaylar merak konusu olurken dilekçesi olanlar için müjde verildi.

Ülkemizde ekonomik koşullarla ilgili yaşanan sıkıntılar devam ederken vatandaşlar devletten alabilecekleri ödemeler için araştırmalarına devam ediyor. PTT tarafından yapılan bir ödeme ile ilgili olarak merak edilenler artarken asgari ücret alan çalışanlara müjde niteliğinde bir haber verildi. Hükümet, asgari ücretle çalışan kadınlara doğum yapmaları halinde 49 bin 777 TL nakdi destek sağlıyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklama ile asgari ücret alan kadınların doğum yapmaları halinde PTT aracılığıyla maddi destek alabilecekleri öğrenilirken annelik yardımı olarak da adlandırılan bu ödemenin geri ödemesiz olduğu bildirildi.

DEVLET DOĞUM YAPAN KADINDAN TEK KURUŞ ÖDEME ALMADAN DESTEK SAĞLIYOR

Devlet tarafından doğum yapan kadınlar için sağlanan annelik yardımından yararlanılabilmesi için belirli şartları yerine getirilmesi ve başvuruda bulunulması gerekiyor.

kadin.jpg

Doğum yardımı, çalışan kadınların ekonomik kayıp yaşamadan işe ara vermelerine yardımcı olmak için sağlanan bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Çocuk doğuran kadınların doğumdan önce ve doğumdan sonra olan hakları SGK tarafından 2024 yılında toplam ödeme tutarı 49 bin 777 TL olarak belirlenirken tam zamanlı çalışma ve en az 180 gün gibi sigorta primi ödeme yer alıyor.

odemeee.webp

Ayrıca doğum yapan kadınların söz konusu destekten yararlanabilmesi için doğumdan sonraki bir yıl içinde başvuruda bulunmaları gerekirken doğum parası, PTT şubesi aracılığıyla banka hesabına iletilmesinden sonra doğrudan ödeniyor.

odeme.jpg

Asgari ücret,17 bin 2 TL olarak ödenirken asgari ücretle çalışan ve sigortalı olan annelere doğum parası ödemesi de 112 günlük izin süresi üzerinden hesaplanıyor. İkiz ya da üçüz doğum durumlarında ise 2 hafta daha uzun izin süresi verilirken doğum yardımı ücreti ise günlük prim miktarı olan 444,44 TL'den hesaplanırken bu ücret 12 gün için toplamda 49 bin 777 TL olarak annelerin hesabına ödeniyor.

Haber1965.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.